Ders Detayı

Yöneylem Araştırması Eğitimi
11 Video, Ders Süresi: 75 gün

Dersler

Ders 1: Tanıtım

Ders 2: Kısa Tarihçe

Ders 3: Doğrusal Programlamada (DP) Modelleme

Ders 4: DP Çözüm Yöntemleri: Simpleks

Ders 5: DP’de Dualite ve Duyarlılık Analizleri-1

Ders 6: DP’de Dualite ve Duyarlılık Analizleri-2

Ders 7: Tam sayılı Programlama ve DP Mantıksal Operatörler

Ders 8: Amaç Programlama ve DP’da Kısıt Gevşetme

Ders 9: Taşıma ve Atama Problemleri

Ders 10: Ağ ve Akış Problemleri

Ders 11: Gezgin Satıcı ve Postacı Problemleri

Bu ders toplam 785 dk'dır.

Eğitim Hakkında

Bu ders optimizasyon teorisinin doğrusal programlama alanıyla ilgilidir. Ders, endüstri mühendisliği bölümlerinde ve harp akademilerinde lisans ve lisansüstü seviyede verilen Yöneylem Araştırması dersleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Derste konular matematik programlama bakışı ve çözüm algoritmaları yönü vurgulanarak incelenmiş, ayrıca konular arasında ilişkilendirmeye özel bir ihtimam gösterilmiştir. Yöntemlere ilişkin kodlar bu bakışı desteklemek amacıyla geliştirilmiştir ve Github dizininde paylaşılmıştır.

Derste modelleme ve algoritma detayları üzerinde derinlemesine durulmaya çalışılmıştır. Teorik bilgiler vurgulanırken, her bir teorik detay örneklerle açıklanmıştır. Verilen örnekler ve konularda, kitaplarda, nispeten az yer bulan, konulara ağırlık verilmiştir. Anlatılan konulara ilişkin sunumlar, Github üzerinden paylaşıma açılmıştır.

Eğitmen Hakkında

Doç. Dr. M. Fatih Hocaoğlu lise eğitimini Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Müh. Fak. Endüstri mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans çalışmalarına başladı. Aynı zamanlarda, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 1997 yılında araştırma görevliliği görevinden ayrılarak, Tübitak Bilişim Enstitüsünde araştırmacı olarak göreve başladı. Sakarya Üniversitesi’nde yürüttüğü doktora çalışmaları sonrasında, Arizona Üniversitesi Bilgisayar mühendisliği bölümünde bulunan Yapay Zeka, Modelleme ve simülasyon ve merkezinde (Arizona Center for Integrative Modeling & Simulation) burslu araştırmacı olarak çalışmalar yürüttü. 2006 yılında Tübitak’tan ayrıldığında, Sınır Gözetleme Optimizasyonu, Taktik Denizaltı Simülasyonu ve Komuta Kontrol Sistemleri projelerinde çalışmıştı. 2006 yılında özel sektörde araştırmacı olarak Modelleme ve Simülasyon, Yöneylem Araştırması, Yapay Zekâ alanlarında çalışmalarına devam etti. 2011 yılında girdiği İstanbul Medeniyet Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kurulmasında görev aldı ve 11 yıl bölüm başkanlığını yürüttü. Halen, kurucusu olduğu Agena Bilişim ve Savunma Teknolojileri AŞ’de, AdSiF (Agent driven Simulation Framework) ismini verdiği Etmen programlama, Modelleme ve Simülasyon dilini geliştirdi. Halen, bu dili kullanarak projeler gerçekleştirmekte ve üniversitede dersler vermektedir.

#AYEUM  #yeniyöntemler #yöneylem #yöntem

Eğitmen: Doç. Dr. M.Fatih Hocaoğlu

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100 Memnuniyet ve İade Garantisi

Özellikleri: İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma imkânı

Fiyat:
624,90 TL
Ders İzleme Süresi: 75 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 11
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar