Ders Detayı

Sosyal Bilimler İçin Dijital Yöntemler Eğitimi ( Yöntemsel Yenilikler için Disiplinlerarası Bir Kılavuz )
9 Video, Ders Süresi: 45 gün 3,6

Dersler

Ders 1: Dijital Yöntemlere Giriş, Kuramsal ve Tarihi Temelleri

Ders 2: Dijital Yöntemler: Sosyal Medya Analizi Veri toplama vd. Genel Bilgiler

Ders 3: Karma Yöntem Anket, Ölçek Nicel ve Nitel Veri Toplama Süreçlerinde Dijital Yöntemler

Ders 4: Karma Yöntem için Dijital Yöntemler

Ders 5: Dijital Açık Gözlem Yöntemleri

Ders 6: Dijital Örtülü Gözlem Yöntemleri

Ders 7: Dijital Yöntemlerde Kullanılan Araçlar 1

Ders 8: Dijital Yöntemlerde Kullanılan Araçlar 2

Bu ders toplam 195 dk'dır.

 

Eğitim Hakkında

 Dijital yöntemler, çevrimiçi ve dijital teknolojilerin araştırma verilerini toplamak ve analiz etmek için kullanılmasıdır. 1990’ların ortasından itibaren ana akım bir fenomen haline gelmesiyle birlikte İnternet, hem sosyal bilim araştırmaları için güçlü bir kaynak olmuştur hem de sosyal bilim araştırmalarının dayandığı bazı yerleşik yöntemlerin geliştirilmesi için dikkate değer bir fırsat yaratmıştır. Çevrim içi ortamlarda nasıl araştırma yapılmalı sorusuna odaklanan ders; çevrim içi etnografya, içerik analizi, çevrim içi görüşme ve anketlere kadar pek çok farklı yöntemi açıklamaktadır. Çevrim içi araştırmanın etik sorunları da dersin kapsamında ele alınacaktır. Ders; sosyal bilim alanında çalışan araştırmacılara ve öğrencilere, sayısal yöntemlerin; etik, pratik, ampirik, yöntemsel ve kuramsal sorgulamalarını yapmaları konusunda bir yol göstermeyi amaçlamaktadır.

Bu eğitim , araştırmacılara, ilgili, etkili ve yenilikçi dijital yöntemleri kullanma konusunda ilham vermektedir. Bu eğitim, dijital yöntemlerin ana akımlaştırılması konusundaki tartışmalara öneriler getirmesi bakımından, sosyal bilim araştırmaları alanına eşsiz katkılar sağlamaktadır. Aynı şekilde eğitim, sosyal bilim araştırmalarındaki sayısal yöntemlerin; etik, pratik, ampirik, yöntemsel ve kuramsal sorgulamaları hakkında geniş tartışmaları içermektedir.

İstikrarsız Alanlarda Yöntemsel Yenilikler: Twitter Örneği 
Sosyal Medya Analizleri için Veri Toplama ve
Görsel Temsili İlgilendiren Uygulamalı Konular 
Ana Akım Araştırma Aracı ve Etnografya Alanı Olarak Facebook’u Araştırmak 

Dijital Okuryazarlık Çalışmalarında Video Analizi:
Yenilikçi Yöntemleri Araştırmak

Kitlesel Açık Çevrim İçi Kursların (MOOCs) Meselesi Nedir?

Araştırma Katılımını Genişletmek için Karma Yöntemleri Birleştirmek

Eğitmen Hakkında

Prof. Dr. Selva Ersöz KARAKULAKOĞLU (Digital Methods For Social Science An Interdisciplinary Guide To Research Innovation) Sosyal Bilimler Için Dijital Yöntemler Yöntemsel Yenilikler için Disiplinlerarası Bir Kılavuzu isimli kitabın çeviri editörüdür. Bakınız https://www.nobelyayin.com/detay.asp?u=13159 .Lisans derecesini Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden aldı. Yüksek lisans ve doktora derecelerini Fransa, Université de la Méditerranée: Aix-Marseille II'den (Ecole de Journalism et Communication de Marseille) aldı.  Birrçok ulusal ve uluslararası projede  yürütücü olarak görev yapan Prof. Dr. Selva Ersöz KARAKULAKOĞLU,  dünyaca saygın birçok dergide makaleler  yayınlanmıştır. Halen Istanbul Şehir Üniversitesi’nde görev yapmaktadır.

#AYEUM  #yeniyöntemler #sosyalbilimlerdedijitalyöntemler #yöntem

 

Eğitmen:  Prof. Dr. Selva Ersöz KARAKULAKOĞLU

Katılım Belgesi: Evet

Durum:   Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma  İmkanı

Fiyat:
624,90 TL
Ders İzleme Süresi: 45 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 9
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 44 Kişi Oyladı (71,1363636363636/100)

11 Kişi
10 Kişi
4 Kişi
4 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

A.F.Ç.

HOCAM MERHABA EĞİTİME DEVAM EDİYORUM VE KİTABINIZI YÜKSEK LİSANS DERSİMDE OKUTUYORUM. YENİLİKÇİ YÖNTEMLERİ ELE ALDIĞIMIZ YÜKSEK LİSANS DERSİME SİZİ KONUK OLARAK DAVET ETMEK İSTİYORUM. MAİLLE ULAŞMAYI DENEDİM AMA SANIRIM SİZE ULAŞMADI. DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FARUK ÇEÇEN


Eğitmenin Cevabı (SELVA ERSÖZ KARAKULAKOĞLU)

Ahmet Hocam merhaba, Çok yoğun bir programım oluyor. Davetiniz için çok teşekkür ederim. Ancak idari görevimin de olması nedeniyle şehir dışına, ders dönemleri devam ederken pek çıkamıyorum


S.K.D.

SAYIN HOCAM 8.DERSTE ANLATTIĞINIZ KONUDA HTTPS://DENSİTYDESİGN.GİTHUB.İO/STRUMENTALİA-SEEALSOLOGY/ ADRESİNE GİRDİĞİMDE AYNI ÖRNEKLER ÜZERİNDEN AYNI TARAYICIYLA AYNI ŞEKİLDE İŞLEM YAPTIĞIMDA WARNİNG: NO RESULT FOUND FROM THESE SEEDS UYARISINI GÖRÜYORUM. SEBEBİ NE OLABİLİR ACABA? CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (SELVA ERSÖZ KARAKULAKOĞLU)

Merhaba, Google chrome da çalışıyor aslında: https://densitydesign.github.io/strumentalia-seealsology/ Farklı bir tarayıcıda deneyebilirsiniz.