Ders Detayı

Nitel Veri Analizi ( Veri Analizi Sürecine Yeni Başlayanlar İçin )
6 Video, Ders Süresi: 75 gün

Dersler

Ders 1: Temel Kavramlar ve Veri Analizine Giriş

Ders 2: Kod,Kodlama,Kategori,Tema

Ders 3: Betimleme,Analiz,Yorumlama Süreçleri

Ders 4: Betimsel Analiz ve İçerik Analizi

Ders 5: Tematik Analiz

Ders 6: Kod Defteri,Saha Notları,Memolar ve Nvivo Uygulamaları

Bu ders toplam 175 dk'dır.

 

Eğitim Hakkında

Nitel veri analizi, birçok araştırmacı için araştırma sürecinin hem kuramsal hem de uygulama düzeyinde en karmaşık ve zahmetli aşamasını oluşturmaktadır. “Nitel araştırmalarda veri analizi” başlıklı bu eğitim, özellikle nitel veri analizi sürecine yeni başlayan öğrencilere ve araştırmacılara hitap edecek altı başlıktan oluşan eğitim videoları içermektedir. Bu kapsamda ilk videoda nitel veri analizine genel bir giriş yapılmış ve temel kavramlar tanıtılmıştır. İkinci eğitim videosunda analiz sürecinin en temel kavramlarından kod, kodlama, kategori ve tema kavramları daha ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Üçüncü eğitim videosunda farklı analiz yöntemlerinin temele aldığı üç aşama olan betimleme, analiz ve yorumlama süreçleri ayrıntılı bir şekilde açıklanmış ve örneklenmiştir. Dördüncü ve beşinci videolarda alanda yaygın bir şekilde kullanılan betimsel analiz, içerik analizi ve tematik analiz yaklaşımlarına yer verilmiştir. Altıncı ve son eğitim videosunda ise nitel veri analizi sürecinde araştırmacıların kullandığı işlevsel araçlar olan Kod Defteri, Saha Notları, Memolar ve Nvivo Uygulamaları örnekleriyle açıklanmıştır.

 

Eğitmen Hakkında

Prof. Dr. Süleyman Nihat ŞAD “Nitel veri analizi ve kodlama” başta olmak üzere birçok kitabın editörü, bölüm yazarı ya da çevirmenidir. Tez Yazımı, Nitel ve Nicel Araştırma Yöntemleri ve veri analizi konusunda ülkemizin önde gelen araştırmacıları arasında yer alan Dr. ŞAD, uluslararası yayın performansı bakımından alanında önde gelen isimler arasında yer almaktadır. SSCI indexli dergilerde çok sayıda makale yayınlamıştır. Eğitim alanındaki bir birçok projede yürütücü ve araştırmacı olarak görev almış olan Dr. Şad, özellikle ülkemizde yeni kullanılmaya başlanan Jamovi, TAP gibi programları konusunda uzmandır. Halen İnönü Üniversitesi’nde görev yapmakta olan ve AYEUM bünyesinde birçok eğitimi başarı ile yürüten Dr. Şad’ın akademik bilgilerine ulaşmak için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz:

Publons profile: https://publons.com/researcher/3376471/suleyman-nihat-sad/

Google Scholar : https://scholar.google.com/citations?user=taxPtZgAAAAJ&hl=tr&oi=ao 

Kurum akademik profili: https://avesis.inonu.edu.tr/nihat.sad/yayinlar  

Researchgate profile: https://www.researchgate.net/profile/Sueleyman_Nihat_Sad “”

 

#AYEUM #nitel #nitel araştırma

 

 

 

Eğitmen: Prof. Dr . Süleyman Nihat ŞAD

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: % 100 Memnuniyet ve iade garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma imkanı

Fiyat:
249,90 TL
Ders İzleme Süresi: 75 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 6
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

M.M.K.

HOCAM MERHABALAR. İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİNDE SOSYAL BİLGİLER EĞİTİMİNDE DOKTORA 1. SINIF ÖĞRENCİSİYİM. ÇOF FAYDALI OLDU BU DERSLER BANA. SİZLERLE TANIŞMAK İSTERİM. EMEĞİNİZ İÇİN SİZLERE TEŞEKKÜR EDERİM


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Mehmet hocam memnun oldum. Her zaman beklerim. İyi çalışmalar dilerim.


A.C.

HOCAM BU VİDEOLARLA TEMEL ŞEYLERİ ÖĞRENİYORUZ LAKİN DETAYA İNMEK İSTERSEK NE ÖNERİRSİNİZ? Y.L ÖĞRENCİSİYİM TEZ DÖNEMİNDEYİM KENDİMİ GELİŞTİRMEK İÇİN UĞRAŞIYORUM VERİMSİZ GEÇTİ ÇÜNKÜ YL SÜRECİ.


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Ceylan, nitel veri analizi deneyim kazandıkça araştırmacının birçok bilgi ve beceriyi kendi kendine keşfettiği oldukça doğal bir süreçtir. Bu yüzden alıştırma amaçlı da olsa görüşme, gözlem ve doküman inceleme yöntemleriyle veri toplamaya ve saha notları tutup analiz yapmaya başlamak gerekir. Teknik konuların ayrıntılariyla ilgili olarak videoda referans gösterdiğim makale ve kitabın genelini okuyabilirsiniz. Bir bilgisayar programı kullanarak analiz yapma konusunda da Ayeum platformundaki ilgili videoları izleyebilirsiniz. Başarılar dilerim.


Ö.B.

HOCAM, EMEĞİNİZ VE PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Baltacı ben teşekkür ederim. Başarılar dilerim.


Y.E.S.

DETAYLI VE ANLAŞILIR VİDEOLAR, GERÇEKTEN YILLARDIR NİTEL VERİ ANALİZİNE GİREMEYİŞİM ÇOK FAZLA KARMAŞA VE FARKLI YORUMLARIN OLMASIYDI. DERSLERDEN SONRA HER NE KADAR DAHA KAFAMDA SORULARIM OLSA DA, DAHA NET BİR BAKIŞA SABİYİM, ELİNİZE SAĞLIK.


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın hocam güzel yorumlarınız için teşekkürler. Eğitimin faydalı olmasına çok sevindim.


P.B.

MERHABA HOCAM, BAZI ÇALIŞMALARDA SADECE TEMA VE ONUNLA İLİŞKİLİ ALT TEMALARI VERİYORLAR. HOCAM, ALT TEMA BİR KATEGORİ MİDİR?


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın hocam tema ve kategori kavramları arasındaki ilişkiyi ve alandaki farklı yorumları ders videosunda açıklamaya çalıştım. Ancak alt temayı kategori olarak tanımlamak ya da sınıflandırmak doğru olmaz.


P.B.

MERHABA HOCAM, ÖRNEĞİN; ÇOCUKLAR, AKRANLARINI ETİKETLEDİĞİ İÇİN YA DA DAMGALADIĞI İÇİN ONLARA ŞİDDET GÖSTERİYORSA YA DA ZORBALIK YAPIYORSA, O ZAMAN "DAMGALAMA" KATEGORİ, "ZORBALIK" TEMA MI OLMASI GEREKİYOR HOCAM. YANİ NEDEN "KATEGORİ", SONUÇ "TEMA" MI OLUYOR HOCAM.


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın hocam ben olsam tema ve kategori arasında böyle bir sebep sonuç ilişkisi kurmazdım. Damgalama yoluyla yapılan akran zorbalığı bir tema, fiziksel şiddetle yapılan akran zorbalığı başka bir tema olabilir. Analiz sonuçlarınızı nasıl daha sistematik bir şekilde sunabiliyorsaniz o yaklaşımı tercih edin.