Ders Detayı

Nitel Araştırmanın Temelleri
21 Video, Ders Süresi: 105 gün

Dersler

Ders 1. Giriş-Nitel Araştırma Serisi

Ders 2. Nicel-nitel-karşılaştırma-1

Ders 3. Nitel-Nicel Karşılaştırma-3-Genelleme

Ders 4. Nitel-nicel Karşılaştırma-Sorular-Kavramlar

Ders 5. Nitel-Nicel Karşılaştırma-3-Örnek İki Araştırma

Ders 6. Nitel Araştırmaların Dünyası

Ders 7. Nitel Araştırmalarda Felsefe-1

Ders 8. Nitel Araştırmalarda Felsefe-2

Ders 9. Nitel Araştırmalarda Felsefe-3-Paradigma Savaşları

Ders 10. Nitel Araştırmalarda Felsefe-Bonus

Ders 11. Nitel Araştırmanın Tarihçesi I

Ders 12. Nitel Araştırmanın Tarihçesi II

Ders 13. Nitel Araştırma Probleminin Belirlenmesi

Ders 14. Nitel Araştırmada Problemin Belirlenmesi Bonus

Ders 15. Nitel Araştırmada Literatür

Ders 16. Amaç Cümlesi

Ders 17. Amaç Cümlesi Bonus

Ders 18. Araştırma Sorularının Yazımı

Ders 19. Nitel Geçerlilik

Ders 20. Nitel Geçerlilik-Bonus

Ders 21. Nitel Araştırmalarda Etik

Bu ders toplam 420 dk'dır.

Eğitimin İçeriği 

Nitel Araştırmanın Temelleri dersleri Nitel Araştırma Dersleri Serisinin ilk modülü olup toplamda 21 videodan oluşmaktadır. Bu dersleri nitel araştırmaya yeni başlayanlar veya nitel araştırmanın temel unsurları konusunda kendini geliştirmek isteyen nitel araştırmacılar izleyebilirler. Bu modül içerisinde nicel ve nitel paradigmalar ayrıntılı bir şekilde karşılaştırılmaktadır. Dr. Arif Bakla nitel araştırmaları nicel araştırmalarla karşılaştırmalı olarak basamak basamak ele almakta ve nitel araştırmanın en temel unsurlarını anlaşılır bir şekilde alanın önde gelen metodoloji kitaplarından ve kendi deneyimlerinden örnekler ile anlatmaktadır. Bu dersi takip edenler nitel araştırmaların temel unsurları hakkında bilgi edinecekler ve aynı zamanda nitel araştırmanın felsefesi ve tarihçesinin uygulamaya nasıl yansıdığı konusunda derin bir anlayış geliştirebileceklerdir. Dr. Arif Bakla ele aldığı her konuyu metaforlar, hikayeler, örnekler ve görseller ile ayrıntılı bir şekilde anlatmaktadır. Genel olarak konunun özünü anlatıldıktan sonra ek videolarda konu ile ilgili farklı bir etkinlik sunulmaktadır ve bu etkinlikler araştırmacıları sıkmadan farklı perspektifler kazanmanıza yardımcı olacaktır.

 

Eğitmen Hakkında

Doç. Dr. Arif Bakla Lisans, Yüksek Lisans ve Doktorasını Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. MEB’de öğretmenlik yapmış ve okutman olarak Selçuk Üniversitesi’ne girmiştir. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nde kurucu öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. 2015 yılında TÜBİTAK bursu ile Iowa State Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Uygulamalı Dilbilim ve Teknoloji Bölümü’nde ziyaretçi bilim insanı olarak görev yapmış ve burada araştırmalar yürütmüştür. Halihazırda Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Çalışma alanı teknoloji destekli yabancı dil öğretimi ve teknoloji destekli araştırma yöntemleridir. Karma araştırmalar, nitel araştırmalar ve bilgisayar destekli nitel veri analizi konusunda kalkınma ajansları da dahil olmak üzere çeşitli kurumlarda eğitimler vermiş ve uluslararası toplantılarda çalıştaylar yapmıştır. Dr. Bakla’nın yöntembilimsel uzmanlık alanı karma araştırmalar, nitel araştırmalar ve bilgisayar destekli nitel veri analizidir. Son yıllarda Language Learning & Technology, ReCALL, Computers & Education, Qualitative Research, Instructional Science and Australian Journal of Education gibi etki faktörü yüksek ve alanda ilk sıralarda yer alan uluslararası dergilerde yayınlar yapmıştır. NVivo ile Nitel Veri Analizi başta olmak İngilizceden Türkçeye çeviri çalışmaları yapmıştır. Ayrıca çeviri programları konusuna ilgi duymaktadır ve Putting Pen to Paper: Academic Paragraph Writing adlı kitabın yazarıdır.

#AYEUM  #yeniyöntemler #nitel #nitel araştırma

Eğitmen:Doç. Dr. Arif BAKLA

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade Garantisi

Özellikleri: İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma  ve Veriler üzerinde çalışma  imkanı

Fiyat:
999,90 TL
Ders İzleme Süresi: 105 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 21
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

M.S.C.

SAYIN HOCAM; AĞZINIZA SAĞLIK...SAYIN HOCAM DURUM VE OLGUBİLİM ÇALIŞMASI ARASINDAKİ FARKLILIKLAR NELERDİR?SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Merhaba hocam. Dersi takip ederken görmüşsünüzdür bununla ilgili bir ayrı ders çekilecektir. Derinlemesine bir konudur. O dersi beklemenizi öneririm. Tşk.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; TEZLERDEN MAKALE ÜRETİLİRKEN TEZLERDEKİ İFADELERİ FAZLA DEĞİŞTİRMEDEN OLDUĞU GİBİ YAYIMLATMAK (MAKALEDE TEZDEN ÜRETİLDİĞİNE DAİR BİLGİ VERMEK ŞARTIYLA) MÜMKÜN MÜ? BU KONUDAKİ USUL VE ESASLAR NELERDİR?


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Merhaba mehmet hocam. Doğrudan metinleri kullanabilirsiniz. ama tezler yayımlanmamışsa bunu yapabilirsiniz. Çok sorun olmaz. Diğer taraftan tezden üretildiğini yazmanız ve tezinizi referanslarda belirtmeniz gerekir. slm.


Ç.K.

HOCAM AĞZINIZA SAĞLIK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. BİR KONU HAKKINDA BİLGİNİZİ ALMAK İSTİYORUM. ÇALIŞMAK İSTEDİĞİM KONU SOSYAL BİLGİLER ALANINDA ÇALIŞILMAMIŞ FAKAT OKUL ÖNCECİLER İLGİLİ KONUYU KENDİ PERSFEKTİFİNDE ÇALIŞMIŞLAR. ŞİMDİ BEN LİTERATÜR TARARKEN OKUL ÖNCECİLERİN ÇALIŞMALARINA BAKMAM VE KENDİ TEZİMDE BUNLARI ALANYAZIN KISMINDA YAZMAM GEREKİR Mİ?


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Merhaba Çağlar Hocam, Bilindiği üzere bilimsel araştırma birikimlidir. Önceki çalışmalar yenilerin temelini oluşturur. Eğer alanınızda sizin konu ile ilgili yapılmış çalışma yoksa yan alanlardan çalışmalara bakarsınız. Çünkü bir şekilde çalışmanızı literatürde konumlandırmanız ve şu ana kadar yapılan çalışmalar arasında sizin çalışmanızın yerini belirlemeniz ve boşluğu tartışmanız gerekir. Evet okul öncesi çalışmalara kısaca değinmelisiniz.