Ders Detayı

Makalenizin İçeriğine Uygun SSCI/SCI/AHCI İndexte Dergi Bulma Yöntemleri
20 Video, Ders Süresi: 105 gün

Dersler

Ders 1: SSCI-SCI-AHCI Dergiler ve Web of Science

Ders 2: Hangi Dergilere Makale Gönderilmez (Predatory)

Ders 3: Springer Journal Suggester Modülü

Ders 4: Elsevier Journal Finder Modülü

Ders 5: Wiley's Journals Finder Modülü

Ders 6: Edanz Journal Selector Modülü ve Journal/Author Name Estimator (JANE)

Ders 7: EndNote ile SSCI/ SCI/AHCı ve ESCI İndexli Dergi Bulma (EndNote Manuscript Matcher)

Ders 8: Sage ve Taylor & Francis Journal Modülü

Ders 9: TR Dizin'de Yer Alan Dergiler

Ders 10:TR Dizin'de Yer Alan Dergiler Tarama 2

Ders 11: Prestijli İndexlerde Taranan ŞaibeliSahtePredatory Dergiler

Ders 12: SCOPUS, ERIC ve Medline İndexte Taranan Şaibeli/Sahte/Predatory Dergiler

Ders 13: Uluslararası eğilimleri takip etmek

Ders 14  Think- Check Submit Unsuru

Ders 15   Kritik ve önemli Unsurlar-1

Ders 16 Kritik ve önemli Unsurlar-2

Ders 17:  E-postalar ve Tuzaklar

Ders 18 İndex (Dizin) İle  Veri Tabanı Arasındaki Farklar 

Ders 19 İndex- Dizin Kontrolü ve  Önemli Hususlar

Ders 20  Çok Parametreli Dergi ve Yayıncı seçimi

Bu ders toplam 295 dk'dır.

 

Eğitim Hakkında

Makalenize Uygun SSCI/SCI/AHCI dergi bulmanın incelikleri

Springer Journal Suggester Modülü

Elsevier Journal Finder Modülü

Wiley's Journals Finder Modülü

Edanz Journal Selector Modülü ve Journal/Author Name Estimator (JANE)

EndNote Manuscript Matcher

Bu eğitim paketinde; 2018 yılında en çok SSCI yayın yapan hocalarımız arasında yer alan Prof. Dr. Selçuk Beşir DEMİR tarafından SSCI/ SCI/ AHCI indexte ve TR DİZİN’de yer alan sizin alanınıza ve araştırmanıza/makalenize/tezinize/bildirinize uygun dergileri bulma stratejileri ayrıntılı anlatılmaktadır.

Eğer makalenizi uygun SSCI/ SCI/ AHCI indexte taranan dergiye göndermezseniz çok uzun editör süreçlerini bekleyip, hakeme gönderilmeden editörden red alabilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki her SSCI/SCI/AHCI indexli derginin bir amacı ve kapsamı vardır. Alanınız ne olursa olsun, bildiriden veya tezinizden ürettiğiniz makale, veya yeni makaleniz ne kadar nitelikli olursa olsun, makale konunuz/içeriğini doğrudan derginin yayın politikası, amacı, kapsamı ve güncel yönelimleri dışında ise çok zaman ilk turda editörden red alırsınız.

Bu eğitimde sizlere kısa sürede, en uygun, kapsam ve amaçtan dolayı red almayacağınız SSCI/ SCI/ AHCI indexte taranan dergileri nasıl bulacağınız hakkında bilgiler vermektedir.

Birkaç tarama ile size ve çalışmanıza uygun dergiyi binlerce dergi arasında güven içinde bulacaksınız. Eğitim sayesinde Predatory ve Hijacked dergilerin sözde bir indexte taranıyorum iddiasının nasıl doğrulayacağınızı ve güvenli dergilere nasıl yöneleceğinizi de öğreneceksiniz .

Eğitmen Hakkında

Prof. Dr. Selçuk Beşir DEMİR, 2018 yılında Social Sciences Citation Index’te taranan dergilerde en fazla yayın yapan Türk araştırmacılar arasında yer almaktadır. Şuana kadar 6 ulusal ve uluslararası proje yürüten Dr. Demir, şuan AYEUM ve APİD’ in Genel Koordinatörlüğünü yapmaktadır. Dr. Demir Doktorasını Marmara Üniversite’sinde tamamladıktan sonra, Cambridge & Ruskin Üniversitesi’nde Araştırma Yöntemleri ve veri analizi konusunda Post doktora yapmıştır. Creswell’e ait  “Araştırma Deseni”, “ Nitel Araştırma Yöntemleri”, “Karma Yöntem Araştırmaları”  kitaplarının çeviri editörüdür. Ayrıca “Eğitim araştırmaları”, “Nitel araştırma ve Değerlendirme yöntemleri gibi birçok kitabın çeviri editörlüğünü yapmıştır. Telif kitap nitelikli 4 kitabı bulunmaktadır. H- İndexi 6 olan araştırmacının, uzmanlık alanı karma yöntem olup,  IF değeri 2’den büyük SSCI dergilerde son iki yılda tek yazarlı 6 makale yayınlamıştır.

#AYEUM  #yeniyöntemler #dergi bulma #yöntem

Eğitmen:  Prof. Dr. Selçuk Beşir DEMİR 

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100 Memnuniyet ve İade garantisi

Online Sınav:Yok

Fiyat:
999,90 TL
Ders İzleme Süresi: 105 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 20
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

E.A.

MERHABA SAYIN SELÇUK HOCAM, ÇOK FAYDALI BİR EĞİTİM HAZIRLAMIŞSINIZ TEŞEKKÜR EDERİM. BENİM TAM ANLAYAMADIĞIM BİR NOKTA VAR CEVAP VEREBİLİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM. HEM DERGİ APCLERİ ÇOK UÇUK MİKTARLARDA OLDUĞU İÇİN HEM DE DOÇENTLİK KRİTERİ İÇİN PARALI DERGİLER SIKINTILI OLDUĞU İÇİN, YAYINLARIM İÇİN OPEN ACCES OLMAYAN YADA BUNU BİR SEÇENEK OLARAK SUNAN DERGİLERE PARASIZ YAYINLATMAYI TERCİH EDİYORUM. BU EĞİTİMDE ZORUNLU OPEN ACCESS DERGİLERİN BİR İŞARETİ OLDUĞUNDAN BAHSETTİNİZ. BU İŞARET HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ? EĞİTİMLERİ İZLERKEN KALICI OLMASI İÇİN PRATİK YAPARAK İZLİYORUM VE KENDİMDE BİR KAÇ TANE YAYINIMI TARATTIM SPRİNGER MODÜLÜNDE, GENELLİKLE BMC DERGİLERİ ÖNERDİ VE ONLAR ZORUNLU OPEN ACCESS. BAKTIĞIMDA ORADA FARKLI BİR İŞARET GÖREMEDİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM VE İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Ben teşekkür ederim. Hocam bu konuda genellikle spirnger vb yayıncılar küçük yayıncıları satın alıyor ve springer nature adı altında yayınlıyor. burada kastettiğim eğer bir yayıncı başka bir küçük yayıncı ile ortaklığı varsa bu konuda para isteme olasılığı çok yüksek. Uzak durmak lazım özellikle


F.G.

AMERICAN JOURNAL OF OBSTETRICS AND GYNECOLOGY TARAMASINDA TİTLE WORD SEÇİLMESİNDEN KAYNAKLANAN BİR HATA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. AMERICAN JOURNAL OF OBSTETRICS AND GYNECOLOGY MONTHLY ISSN: 0002-9378 E-ISSN: 1097-6868 MOSBY-ELSEVIER, 360 PARK AVENUE SOUTH, NEW YORK, USA, NY, 10010-1710 VİEW JOURNAL PROFİLE COVERAGE SCİENCE CİTATİON INDEX SCİENCE CİTATİON INDEX EXPANDED CURRENT CONTENTS - CLİNİCAL MEDİCİNE CURRENT CONTENTS - LİFE SCİENCES BİOLOGİCAL ABSTRACTS BIOSIS PREVİEWS


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hocam sadece bir modülden asla tarama yapıp göndermeyin Benim yaptığım gibi en son mutlaka endnote modülünden kontrol ediniz. Son olarak dört modülü birlikte kullanıp karar verin eğer yine olumlu sonuç alamazsanız sistemden yazın bende bakayım.


D.E.Ü.

MERHABA HOCAM; EVLİLİK SEBEBİYLE OLAN SOYADI DEĞİŞİKLİKLERİ YÜZÜNDEN MAKALELERİMİ TEK İSİM ALTINDA GÖREMİYORUM. BUNUN İLE İLGİLİ SCOPUS İLE BAYA YAZIŞTIM ANCAK BİR DEĞİŞİKLİK OLMADI. BU KONUDA NE YAPABİLİRİM. YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. İYİ ÇALIŞMALAR


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

mendeley profili ile bu işlemi yapabilirsiniz ücretsiz.


H.A.

SAYIN HOCAM ÇOK TEŞEKKÜRLER EDERİM. EĞİTİMLERİNİZDEN ÇOK FAYDALANDIM. BEN BİR OSMANLI TARİHÇİSİYİM... ŞİMDİYE KADAR BİR İNGİLİZCE YAYINIM OLDU SADECE. O DA CAMBRİDGE'DEN ÇIKAN KİTAPTA BİR BÖLÜM. INDEKSLERDE (SSCI, SCI, AHCI KASTEDİYORUM) TARANAN DERGİDE BİR MAKALE YAZMAYI ÇOK İSTİYORUM ANCAK BİRKAÇ ENDİŞEM VAR. 1. İNGİLİZCEM FENA DİİL AMA BU DERGİLERE MAKALE GÖNDERMEK İÇİN BUNDAN DAHA İYİ OLMAK GEREKİYOR SANIRIM O SEBEPLE PROFESYONEL ÇEVİRİ YAPTIRMAK DAHA MI UYGUN OLUR? 2. BAKIYORUM SİZ VE SON ZAMANLARDA SOSYAL BİLİMLERDE YAYIN YAPAN HOCALARIMIZIN MAKALELERİNE (ÖZELLİKLE İNDEKSLİ DERGİLERDE) ENFORMATİK, İSTATİSTİKİ, BİLGİ İŞLEM ODAKLI YAZILAR DAHA ÇOK. BENİM GİBİ OSMANLI TARİHİ VE ÜSTELİK ARŞİV BELGELERİNE DAYANARAK HAZIRLANMIŞ MAKALELERİN MİYADI DOLDU SANIRIM, ESKİDEN ÇOK KABUL GÖRMESİNE KARŞILIK. BU KONUDAKİ KANAATİM DOĞRU MUDUR? NE YAPMAK GEREKİR? 3. DİSİPLİNLERARASI ÇALIŞMALARIN KABUL ORANI DAHA YÜKSEK DİYE BİRŞEY DUYDUM DOĞRU MUDUR? KISACA BENİM GİBİ BİR AKADEMİSYENE ÖZEL OLARAK NE TAVSİYE EDERSİNİZ? İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER EDERİM. HÜRMETLERİMLE...


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Öncelikle başarılarınızın devamını dilerim kıymetli hocam. İngilizce seviyesini önemsemeyin ne kadar uğraşırsanız uğraşın native olamayacağınız için her zaman hata yaparsınız ancak şu nokta önemli gönderdiğiniz makalede ing hatası olabilir. Ancak okunabilirlik çok kötü değilse hakeme gidiyor. Hakem sonucu olumlu olunca zaten proofreading native kişiler tarafından yapılıyor. Sage, springer vd bir çok yayıncı bu hizmeti ücretsiz zaten basım öncesi yapıyor. ancak endnote, mendeley vb yazılımları sscı dergi bulma ve gönderme süreçlerini kavramanızda fayda var. Disiplinler arası çalışmalar gerçekten çok kıymetli. Bu haklı bir tespit Önerilerim ise mendeley kullanımı, sscı dergilere makale gönderme süreçleri, zotero (özellikle) içerik analizi gibi eğitimlere ağırlık vermenizdir.


A.O.

KOLAY GELSİN. DERGİ TEŞVİK SİSTEMİ İLE İLGİLİ BİR SORU SORMAK İSTİYORUM. DANIŞMAN TEŞVİKİNİN HER BİR ARAŞTIRMACIYA VERİLECEK TEŞVİKİN 3 KATI OLDUĞU BELİRTİLMİŞ YÖNETMELİKTE. BU DURUMDA 6 YAZARLI BİR MAKALE ÇIKACAKSA ARAŞTIRMACI TEŞVİKİNE BAŞVURMAK DAHA UYGUN MU OLUR, NE DÜŞÜNÜRSÜNÜZ? AYRICA 2019'DA YAYINLANAN LİSTE, YENİ LİSTE YAYINLANANA KADAR GEÇERLİLİĞİNİ KORUYOR MU YOKSA 2020 TAKVİM YILINA GİRMEMİZ İLE GEÇİRLİLİĞİNİ YİTİRDİ Mİ?


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hocam danışman teşvikte yazar sayısı önemli değil danışman hakkınız alıyor ancak bazı şartları var malüm 1- Danışman Teşviği yalnızca doktora, sanatta yeterlilik ya da tıpta uzmanlık Öğrencileri ile birlikte yayın yapan ana (birinci) Danışmanlara verilir. 2- Başvurusu yapılacak olan yayının Web of ScienceTM Core Collection veritabanlarındaki doküman türü, makale olmalıdır. 3- Danışmanın, Danışman Teşviğinden yararlanabilmesi için ilgili yayının yazarları arasında hem Öğrencinin ismi hem de Danışmanın ismi yer almalıdır. 4- Danışmanın, Danışman Teşviğinden yararlanabilmesi için yayının, Öğrencinin mezuniyetinden bir takvim yılı önce ya da öğrencinin mezuniyetinden iki takvim yılı sonrasını kapsayan zaman dilimi içerisinde yayımlanmış olması gerekmektedir 5- Yayını yapılmış tezın,YÖK Ulusal Tez Merkezin'de durumunun "onaylanmış" olması gerekmektedir. 6- Danışman Teşviğinden yararlanan yazarlara, Araştırmacı Teşviği kapsamında ayrıca teşvik ödemesi yapılmaz. 7- Danışman Teşviği uygulamasında, Araştırmacı Teşviğinin üç katı teşvik ödemesi yapılır.


M.K.K.

SAYIN HOCAM, ÖNCELİKLE VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM. TÜRKÇE BİR MAKALEMİZ İÇİN DE ULUSAL DERGİ SEÇME İŞİ, YANİ MAKALEMİZE EN UYGUN ULUSAL DERGİYİ BELİRLEME SÜRECİNDE BİZE YARDIMCI OLACAK SİTELER VAR MI? ÖRNEĞİN, BU EĞİTİMLERİNİZDE SPRİNGER, ELSEİVER, END NOTE GİBİ MODÜLLERDEN YARARLANMAYI GÖSTERDİNİZ, PEKİ ULUSAL DERGİLERİ BELİRLEMEK İÇİN HANGİ MODÜLLERDEN YARARLANABİLİRİZ. SAYGILARIMLA. MURAT KEMAL KELEŞ


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Aslında bu eğitimin son dersi bu konu ile ilgili idi. O ders dışında önerebileceğim tek şey; bir makale göndermeden önce tr-dizinde taranıp taranmadığına bakınız. Dergipark'ta olması TR -dizin de indexleniyor anlamına gelmez.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; AĞZINIZA SAĞLIK. TİTLE PAGE VE COVER LETTERİN ÖRNEK WORD LERİNİ PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?.SAYGILAR...


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hocam, özel bir format olmadığı için göndermiyoruz. Ne gerekirse yazmanız yeterli.


H.K.

HOCAM, AÇIK ERİŞİMİ OLMAYAN MAKALEMİ RESEARCHGATE'DE REQUEST FULL TEXT OLARAK YÜKLEYİP, İSTEYENLERE GÖNDEREBİLİR MİYİM?


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

evet, ancak özel gönderim yapılmalı.


S.U.

SAYIN HOCAM EĞİTİMLERİNİZDEN İSTİFADE EDİYORUZ TEŞEKKÜR EDERİM. BİR SORUM OLACAK, BİR DERGİDE YAYIN SÜRECİNDE OPEN ACCESS( YANİ ÜCRET VEREREK) SEÇENEĞİNDE YAYINI GÖNDERMEK YAYININ DAHA HIZLI YAYINLANMASI YADA KABUL DURUMUNDA DAHA KOLAYLIK SAĞLAMASI GİBİ BİR DEĞİŞİKLİĞE NEDEN OLUYOR MU? YOKSA BU DURUM SADECE MAKALENİN YAYIN EVİNDE DİĞER KULLANICILARA ÜCRETLİ YADA ÜCRETİSİZ ULAŞIMINI SAĞLAMASINA NEDEN OLAN BİR DURUM MUDUR? TŞEEKKÜR EDERİM


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hocam .hayır olmaz. Nitelikli SSCI-SCI dergiler başlangıçta kolay kolay ücret talep etmez.


S.A.

MERHABA, YAYINI BİRE BİR TAKİP EDİP, UYGULAMASINI YAPIYORUM. ANCAK NERDEYSE TÜM VİDEOLARINIZDA FARKLI SAYFA DÜZENİ ÇIKIYOR. BU BİR SENEDE SİTELERİN SAYFA DÜZENLERİ Mİ DEĞİŞTİ? TEŞEKKÜRLER


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Sanırım evet


Ç.T.

SAYIN HOCAM, GERÇEKTEN EĞİTİMİNİZDEN ÇOK FAYDALANDIM, GEÇ TESPİT ETTİĞİM İÇİN ÜZGÜNÜM. MEDLİNE İLE PUBMED ARASINDAKİ FARKI ANLAYAMADIM. KISACA İZAH EDERSENİZ MEMNUN OLURUM. SAYGILARIMLA


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Medline tıp Sağlık Bilimleri alanında bir indextir. Pubmed ise veri tabanı Örneğin Scopus bir indextir, atıf tarar ve sadece kaliteli olduğunu düşündüğü dergileri indexler Ama ScienceDirect ise veri tabanıdır. Makalelerin tamamı bulunur. Biraz daha açayım Pubmed'e isteyen istediğini yükleyebilir hatta, Ama medline bir indexleme yeridir ve daha güvenilir kaynakları indexler.


Z.A.

HOCAM MERHABA. BEN ULUSLARARASI DERGİLERİN ÜCRETLERİ -APC ( ARTİCLE PROCESSİNG CHARGE)- İLE İLGİLİ BİR HUSUSU TAM ANLAYAMADIM. SPRİNGER, ELSEVİER VB... VERİ TABANLARINDA DERGİ ARADIĞIMIZDA SAĞ EN ALTTA YAZAN "PUBLİCATİON CHARGE" MAKALEYİ AÇIK ERİŞİME AÇMAK İÇİN İSTENİLEN ÜCRETTİR. BİZ AÇIK ERİŞİM İSTEMESEK SADECE ABONELER YAYINA ULAŞABİLİR DESEK DE YİNE DE BİR PARA ÖDÜYOR MUYUZ? BU APC ( ARTİCLE PROCESSİNG CHARGE) DERGİLERİN ANA SAYFALARINDA YAZMIYORSA ASLA PARA ALINMIYOR DİYEBİLİR MİYİZ?


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

APC elsevier, sage gibi yayıncı dergilerinin sunduğu bir opsiyondur. Size şunu der: Eğer open access yaparsanız; bu parayı isterim. Yani apc alırım. Apc vermezsen open access. olmaz, sadece aboneler ulaşır.


H.Ö.

HOCAM MERHABALAR, ''DATA İN BRİEF'' UYGULAMASI TAM OLARAK NEDİR?


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Bir makale hazırlarken topladığımız veriler ve bu verilerin dosyaları vardır. SPSS dosyası vb. Özetle makalede kullandığımız veri setleri anlamına gelir.


E.

HOCAM ELSEİVERIN JORUNAL MODULUNU KULLANIP, BULDUĞUM DERGİ OPEN ACSESS İÇİN 1000 DOLAR İSTİYOR. ANCAK DERGİ TAMAMEN OPEN ACSESS OLARAK GÖRÜNÜYOR. SCI VE İMPACTI 2.0 CİVARI BİR DERGİ. SİZ PARALI YERLERDEN UZAK DURUN DEDİNİZ. BÖYLE BİR ŞEY OLABİLİR Mİ? YANİ SCI DERGİ TAMAMEN PARALI OLABİLİR Mİ?


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Evet , SSCI-SCI dergilerin %90'nı open access seçeneğini kullanmadığınız sürece proof dahil hiçbir aşamada para talep etmez. SSCI-SCI dergilerden para talep edenler var hocam. Açıkçası siz asla bir yere yayın için para vermeyin Onlar size para versin hocam neden sizler vereceksiniz ki.


E.

HOCAM SCI DERGİLERDEN DE PARA TALEP EDENLER VAR DEMİŞSİNİZ. PEKİ PARA TALEP EDENLER (TAMAMEN AÇIK ERİŞİM OLDUĞU İÇİN PARA İSTEYENLER DAHİL) DAHA ÇOK KALİTESİZ Q3-Q4 GİBİ DÜŞÜK KALİTELİ DİYEBİLİRMİYİZ? BÖYLE BİR GENELLEME YAPABİLİRMİYİZ?


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hayır Hocam böyle bir genelleme için veri lazım. Bu genellemeyi yapamayız.


E.

HOCAM MERHABA BİR ÖNCEKİ SORUMA PARA İSTEYEN DERGİLERE KALİTESİZ DİYE BİR GENELLEME YAPAMAYIZ DEDİNİZ. O ZAMAN YANİ TAMAMEN OPEN ACSESS OLAN BİR DERGİ PARA İSTİYORSA O KADAR DA KÖTÜ BİR ŞEY DEĞİL MANASINA MI GELİYOR? YANİ HOCAM BEN TARADIĞIMDA ELSEİVERİN BİLE PARA İSTEYEN DERGİLERİ VAR. DİYELİM BU DERGİYE SCI MAKALEM OLSUN DİYE KİŞİ PARA VERİP GÖNDERDİ. İLERDE BU PREDİTORY GİBİ Mİ OLUR? YANİ DOÇENTLİKTE FALAN BU DURUM KİŞİNİN BAŞINI AĞRITABİLİR Mİ? PARALI AMA SONUÇTA BU DERGİ SCI. SCI DERGİ AMA TAMAMEN OPEN ACSESS OLDUĞU İÇİN PARA İSTİYORSA YİNE DE BURYA YAYIN GÖNDERMEMELİMİYİZ? . OPEN ACSESSİN DE AVANTAJLARI YOK MU? YANİ MAKALEYİ DAHA ÇOK KİŞİ GÖRÜNTÜLEYEBİLİYOR SONUÇTA , BELKİ DAHA ÇOK ATIF ALIR V.S. V.S. BU DÜŞÜNCE MANTIKLI MI SİZCE?


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Para istemesi kötü bir şey değil Ancak hem yayın hazırlamak için çaba ve zaman harcayıp sonra para verip yayınlatmak mantıklı değil. Türkiye'de şu olur bu olmaz diye bir kestirim yapmak zor hocam


G.G.G.

MERHABA SELÇUK HOCAM, 22 NİSAN'DA SSCI BİR DERGİYE MAKALE İLETMİŞTİM VE EDİTÖRDEN HİÇBİR DÖNÜŞ ALMADIM. ŞUAN UNDER REVİEW OLARAK GÖZÜKÜYOR. ANCAK EDİTÖRDEN AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN MAİL ATTIĞIMDA HENÜZ DÖNÜŞ YAPILMADI. SİZCE BU HAKEMLERE GÖNDERİLDİĞİNİ İFADE EDER Mİ YOKSA HALEN İLK İNCELEMEDE OLDUĞUNU MU İFADE EDER? MAKALEMİ GERİ ÇEKİP, BAŞKA BİR DEGİYE İLETSEM Mİ? TEŞEKKÜRLER


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hocam, Sürekli editöre yazmayın. Under rewiev demek makaleniz hakemde yani editör olarak beni geçti demektir. Biraz sabır olumlu sonuçlanacaktır merak etmeyin . Bu işin püf noktası editörü geçmektir.


N.Ö.

MERHABA HOCAM ANLATTIĞINIZ ŞEKİLDE ENDNOTE MANUSCRİPT MATCHER KULLANMAM MÜMKÜN OLMADI. 30 GÜNLÜK DENEME ÜYELİĞİ YAPMAK İÇİN BİLGİLERİMLE BİRLİKTE KREDİ KARTI BİLGİLERİ DE İSTENİYOR. BUNU DA YAPTIĞIMDA E POSTAYA YALNIZCA BİR REFERANS NUMARASI GELİYOR ŞİFRE GELMİYOR. NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM? MASAÜSTÜNDE HALİ HAZIRDA ENDNOTE X9 KULLANIYORUM. ORADAN NASIL YAPACAĞIMI DA BİLEMEDİM AÇIKÇASI


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hocam sistemde endnote web eğitimi mevcut oradan katip edebilirsiniz Endnote web ücretsizdir


E.A.

TEŞEKKÜR EDERİM, OLDUKÇA FAYDALI BİR EĞİTİM OLDU.


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Ben teşekkür ederim değerli hocam.


H.

SORU1: PARALI DERGİLERDEKİ YAYINLAR DOÇENTLİK KRİTERLERİNDE PUANLAMAYA ETKİSİ YOK, YANİ PARALI DERGİLER DOSYA VERİRKEN İŞE YARAMIYOR. BİR DERGİNİN ÜCRETLİ OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLAYACAĞIM, ANLAYACAĞIN ŞEKİLDE ANLATABİLİR MİSİNİZ, HANGİ KELİME VE CÜMLELERİ GÖRDÜĞÜMDE BU DERGİNİN ÜCRETLİ OLDUĞUNU ANLAYACAĞIM ???? SORU 2: YAYIN TEŞVİKİ ALMAK İÇİN SİSTEME WOS NUMARASINI GİREREK BAŞVURACAM. 2 3 YIL ÖNCEKİ WEB OF SCİENCE YAYINLARIMI DA YÜKLEYEBİLİR MİYİM ? BİR SÜRE KISITLAMASI VAR MI ACABA ??


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

1- Sage, Spirnger, elsevier gibi yayıncılar SSCI-SCI dergilerin neredeyse %90’nın yayıncısı. Bu dergilerin sitelerinde Open Access yaparsanız APC adı altında ücret talep edilir. Neredeyse her yayıncı bunu yapar. Eğer offprint seçeneği ile gönderirseniz sizden para talep etmez diyeceksiniz ki nereden anlarım. SSCI- SCI dergilerde yağmacı veya şaibeli dergi olduğu gösterilmedi. Bu yayıncıların dergilerine yönelin ve offprint olduğu halde ” no article charge yazıyorsa sorun yok. 2- Evet Wos numarası ile sorgulayınca eski dahi olsa eğer teşvik hakkı varsa ödeme yapılmaktadır. Ancak şuan 2 yıl öncesi dahi başvuru yapılabilir, teşvik alınabilir.


H.

UYGUN DERGİ BULURKEN OPEN ACCESS JOURNALS VE SUBSCRİPTİON JOURNALS HANGİSİNİ SEÇMEMİZ LAZIM ÜCRETLİ DERGİYE YOLLAMAK İSTEMİYORUM. DERGİ İÇERİĞİNDEN HANGİ İBARELER GÖRÜRSEM ÜCRETLİ OLDUĞUNU ANLAYABİLİRİM CABA ??


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hocam kısaca şöyle arz edeyim. Öncelikle sage, elsevier, wiley gibi yayıncılar SSCI dergilerin %90'nın yayıncısı. Bu yayıncılar şöyle bir politika izliyor: Makale kabul edilince eğer Open ACCES Yaparsanız sizden ücret talep eder, eğer offprint yaparsanız sizlerden ücret para talep etmemesi gerekir. Özetle offprint seçeneğini seçerek bir makaleyi gönderirseniz sizden başvuru kabul, dil, düzeltme vb ad altında hiçbir dergi para almamalıdır. Alırsa; o dergi bu işi başka amaçlar için yapıyor diyebiliriz


H.

MESELA , THE AGİNG MALE TIP DERGİSİNE BİR MAKALEMİ YOLLAYACAĞIM. PARALI DERGİ Mİ DEĞİL Mİ GÖREMEDİM ?? NASIL ANLAYACAĞIM ACABA ????? PARALI DERGİ DOÇ DOSYA İÇİN PUANLAMADA KULLANILMIYOR ARTIK ÇÜNKÜ ?? ??? HALA TAM EMİN OLAMIYORUM, PARALI MI DEĞİL Mİ DERGİ ??? OPEN ACCESS OLAN TÜM DERGİLER PARASIZ MI ( OPEN ACCESS SEÇENEĞİNİ SEÇMEZ İSEM )


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hocam kısaca şöyle arz edeyim. Öncelikle sage, elsevier, wiley gibi yayıncılar SSCI dergilerin %90'nın yayıncısı. Bu yayıncılar şöyle bir politika izliyor: Makale kabul edilince eğer Open ACCES Yaparsanız sizden ücret talep eder, eğer offprint yaparsanız sizlerden ücret para talep etmemesi gerekir. Özetle offprint seçeneğini seçerek bir makaleyi gönderirseniz sizden başvuru kabul, dil, düzeltme vb ad altında hiçbir dergi para almamalıdır. Alırsa; o dergi bu işi başka amaçlar için yapıyor diyebiliriz


G.B.

HOCAM ÇOK TEŞEKKÜRLER ,ÇOK FAYDALI BİLGİLER VERİYORSUNUZ.MERAK ETTİGİM KONU DOÇENTLİK DOSYASINDA TIP ALANINDA SCI DIŞINDAKİ HANGİ ENDEKSLERİ KULLANABİLİRİZ MESELA ERİC ,SCOPUS TAMEDLİNE DIŞINDA OLABİLİR Mİ ?


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hocam merhaba, Özellikle medline çok önemli ve prestijli. Medline ile pubmed aynı şey değil: Medline index, pubmeb veri tabanı.


M.Ö.

MERHABA HOCAM, PROBLEMLİ DERGİLERE ATIF YAPMAK KABUL ACISINDAN SIKINTI DOĞURUR MU? KOLAYLIKLAR DİLERİM


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

hocam SSCI- SCI dergilerde yayın yapmak isteyen biri ulusal veya predatory dergilerden çok yine prestijli SSCI- SCI dergilerde yayınlanan makalelere atıf yapmak gerekir


T.T.

HOCAM, EĞİTİM İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. HİÇ BİR YERDE BULAMAYACAĞIMIZ BİLGİLER VERDİNİZ.


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Ben teşekkür ederim değerli hocam .


N.A.

SAYIN HOCAM MERHABALAR, BENİM SORUM DOÇENTLİK KRİTERLERİNİ KARŞILADIĞI İFADE EDİLEN ULUSLARARASI KİTAP BÖLÜMLERLERİNE İLİŞKİN. BU KİTAPLARIN EDİTÖRLERİ, KİTAP BÖLÜMLERİNİN İNGİLİZCE VEYA TÜRKÇE OLARAK YAZILABİLECEĞİNİ, ISBN NUMARASI ALACAĞINI, E-KİTAP OLARAK YAYINLAYACAĞINI BELİRTİYOR ANCAK BASIM TASARIM, DÜZELTME, ISBN, EDİTÖR ÜCRETİ VB. GEREKÇESİYLE DE YAZARLARDAN YAYIN İÇİN DÖVİZLE ÜCRET TALEP EDİYOR. MAKALELER İÇİN PREDATOR YA DA HİJACKED VAR ANCAK KİTAPLAR YA DA KİTAP BÖLÜMLERİ İÇİN DE BU GEÇERLİ Mİ?


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Yasal olarak sorun yaşamazsınız. Ancak size tavsiyem uzak durmanız hocam.


S.T.

MERHABA HOCAM, TEŞEKKÜR EDERİZ VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN. DOKTORA TEZİMİN BÖLÜMLERİ BİRBİRİNDEN BAĞIMSIZ. TEZİN BÖLÜMÜNÜ YA DA BÖLÜMLERİNİ YAYINLATABİLİR MİYİM? MAKALE TAYINLATMA SÜRECİ İLE AYNI MI? ABSTRACT OLARAK TEZİN ÖZET BÖLÜMÜ MÜ YÜKLENİR? BÖLÜM İÇİN AYRICA BİR ABSTRACT YAZILIR MI DİYE SORMAK İSTEDİM.


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hocam burada dilimleme dediğimiz özel bi etik ihlal yapmamak için dikkatli olmalısınız Ancak şunu bilin ki eğer birbirinden bağımsız ve her biri özel bir problemi cevaplayabilecek kadar derin sonuç ve bulgularınız varsa bir tezden bir tanede 10 tanede makale çıkartılabilir önemli olan dilimleme konusuna dikkat etmek AYEUM da yayın etiği ile ilgili eğitimler mevcut öneririm.


S.T.

MERHABA HOCAM, MAİL ADRESİNİZİ TEKRAR ALABİLİR MİYİM?


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

sbesdem@hotmail.com


E.D.

SAYIN HOCAM KATKILARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER JOURNAL IMPACT FACTOR VE JOURNAL CİTATİON INDİCATOR ARASINDA FARK NEDİR? WOS’TA BİR DERGİ JOURNAL IMPACT FACTOR Q3 OLARAK GÖRÜNÜRKEN, JOURNAL CİTATİON INDİCATORDE Q1 OLARAK GÖRÜNÜYOR. HANGİSİNİ BAZ ALMALIYIZ?


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

JIF; "Dergi Atıf Göstergesi, disiplinler arasında kolayca yorumlanabilen ve karşılaştırılabilen bir gösterge Özetle x dergisi bulunduğu kategoride-bilim dalında diğer dergilere göre ne düzeyde- Karşılaştırmak için güncel bir gösterge… buna dair bir veri sunar. Dergi düzeyinde tek bir ölçüm sağlar." JCI ile Dergi Etki Faktörü (JIF) arasındaki temel fark, JCI'nin paydasının yalnızca son 3 yıldaki inceleme ve makale sayısı, payın ise bu inceleme ve makalelerin 4 yıldaki alıntılarıdır. Biraz basitleştireyim JIF yayın sayısı ve yayının aldığı atıfların oranlaması sonucu ortaya çıkar JCI ise diğer alan dergilerine göre belirgin kıyaslama göstergesi


E.K.

SELÇUK HOCAM MERHABA, DAHA ÖNCEKİ ONLİNE BİR EĞİTİMİNİZDE "NVİVO İLE GAP BULMA STRATEJİLERİ" ADLI BİR EĞİTİM OLDUĞUNDAN BAHSETMİŞTİNİZ. İLGİLİ EĞİTİME ULAŞAMADIM. ACABA EĞİTİM HANGİ İSİMLE YER ALMAKTA. TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hocam 2013 yılı ocak başı itibari ile sistemde olacak. Çok iyi bir eğitim kilit Saygılar sunarım


S.Ç.Ö.

SAYIN HOCAM, BİLGİLENDİRMENİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. BENİM BİR SORUM OLACAKTI. WOS'DA Q1 OLARAK SINIFLANDIRILAN BİR DERGİNİN İLK %1'LİK DİLİME GİRİP GİRMEDİĞİNİ NASIL GÖREBİLİRİZ. DESTEĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. İYİ GÜNLER. SAYGILAR.


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hocam jcr de hatırlarsınız derginin metrikleri vardı oradan tarayıp bu bilgiyi edinebilirsiniz


M.S.C.

SAYIN HOCAM; AĞZINIZA SAĞLIK...SAYIN HOCAM: WEB OF SCİENCE'DE BİR KONUYLA İLGİLİ YAPTIĞIM TARAMA SONUCUNDA 1452 ÇALIŞMAYA RASTLADIM. ANCAK WEB OF SCİENCENİN ANALİZ RAPORLARINDA FARKLI KRİTERLERE GÖRE YAPILAN (ÜLKE, DİSİPLİN ALANLARI VE DÖKÜMAN TİPİ VB) TARAMALARDA 1802, 1915 GİBİ GİBİ ULAŞILAN ÇALIŞMA SAYISINDAN (YANİ 1452'DEN) FAZLA OLAN ANALİZ SONUÇLARI GÖRDÜM.BU SONUÇ NORMAL Mİ, BİR ÇELİŞKİ DEĞİL Mİ? ÖZELLİKLE BİBLİYOMETRİK ÇALIŞMALARDA BUNUN ÖNÜNE NASIL GEÇİLİR? SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hocam aslında aynı parametrelerde yapılan analiz aynı sonuç verir. Ancak Wos'ta erken görünüm core koleksiyon vb gibi onlarca hususa bağlı sayılar değişebiliyor. Kısaca çelişkiden öte tarama yaparken parametrelerin aynı olup olmadığına bakmakta yarar var . AYEUM'de wos kullanımı ile ilgili kapsamlı bir eğitim mevcut göz gezdirmeniz mümkün mü saygılar sunarım


M.S.C.

SAYIN HOCAM; MERHABALAR....SAYIN HOCAM; EĞİTİM BİLİMLERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ ÇIKTIDA BELİRTİLEN İNDEXLER ALAN İNDEXİ DEĞİL Mİ? EĞİTİM BİLİMLERİNDE ALAN İNDEXLERİ SADECE 4 TANE Mİ? HTTPS://WWW.MSU.EDU.TR/DUYURULAR/MSU_AKADEMİK_KADRO_İLAN/7_ULUSLARARAS%C4%B1%20ALAN%20%C4%B0NDEKSİ_YAYINLANAN.PDF ...SAYGILARIMLA


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hocam Eğitim bilimleri, alan eğitimi vd. için alan indexi 4 tane :Australian Education Index, British Education Index, Journals Indexed in ERIC, Education Full Text (H. W. Wilson) Database Covarage List bkz https://www.uak.gov.tr/Documents/docentlik/2023/2023-mart-donemi/basvuru-sartlari/TA_Tablo1_2023M_24022023.pdf


M.S.C.

SAYIN HOCAM; EĞİTİM BİLİMLERİ İÇİN ERIH PLUS, OPEN ACADEMİC JOURNAL INDEX (OAJI), SCOPUS, WORLDCAT (OCLC), DİRECTORY OF OPEN ACCESS JOURNALS (DOAJ), PROQUEST ULUSLARARASI ALAN İNDEX İ SAYILMIYOR MU? DOÇENTLİKTE BU İNDEXLERDE TARANAN DERGİLER ALAN İNDEXİ OLARAK KABUL EDİLMİYOR MU? LİNKİNİ PAYLAŞTIĞIM LİSETEDİKİ İNDEXLER ALAN İNDEXİ DEĞİL Mİ? SAYGILARIMLA...HTTPS://WWW.MSU.EDU.TR/DUYURULAR/MSU_AKADEMİK_KADRO_İLAN/7_ULUSLARARAS%C4%B1%20ALAN%20%C4%B0NDEKSİ_YAYINLANAN.PDF


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hocam üniversiteler kendi atama ve yükseltme sürecinde bazı indexleri alan indexi veya uluslararası index sayabilir. Gönderdiğiniz link buna bir örnek... Ancak eğitim bilimleri, alan eğitimi doçentlik alan indexleri bellidir ve yazdıklarınız alan indexi değil. UAK'nin sayfanından yazdıklarımı teyit edebilirsiniz https://www.uak.gov.tr/Documents/docentlik/2023/2023-mart-donemi/basvuru-sartlari/TA_Tablo1_2023M_24022023.pdf


M.K.

KIYMETLİ HOCAM VERDİĞİNİZ ÖNEMLİ BİLGİLER İÇİN SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM. "EBSCO", "EBSCOHOST", "ERIHPLUS", "DİRECTORY OF RESEARCH JOURNALS INDEXİNG", "RUSSİAN SCİENCE CİTATİON INDEX" VE "CİTEFACTOR ACADEMİC SCİENTİFİC JOURNALS" GİBİ İNDEKSLER EĞİTİM BİLİMLERİ ALANINDA DOÇENTLİK BAŞVURULARI İÇİN ULUSLARARASI ALAN İNDEKSLERİNDEN BİRİ OLARAK KABUL EDİLİYOR MU? YA DA BİR DERGİNİN ULUSLARARASI OLABİLMESİ İÇİN NE GİBİ KRİTERLERE BAKMAMIZ GEREKMEKTEDİR? SON OLARAK HOCAM BİR DE MESELA "EBSCO" BİR İNDEKSTE A DERGİSİNİN TARANIP TARANMADIĞINI NASIL KONTROL EDEBİLİRİZ. "EBSCO" SİTESİNE GİRİYORUM ANCAK BU SÜRECİ NASIL YÜRÜTECEĞİME DAİR HERHANGİ BİR SAYFA GÖREMEDİM.


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hayır kabul edilmiyor Hocam .Artık alan indexi diye bir kavramı YÖK kabul etmiyor


F.K.

SELÇUK HOCAM MERHABA, BEN DOKTORAMI EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM ALALNINDA TAMAMLADIM VE TEZİMDE YABANCI DİL EĞTİİMİNDE PROGRAM GELİŞTİRME ÇALIŞTIM. DOÇENTLİĞE HAZIRLIK SÜRECİNDE "SSCI-EDUCATİONAL RESEARCH" ALANINDAKİ DERGİLERDE YAYIN YAPMAM GEREKTİĞİNİ BİLİYORUM ANCAK DİL ÖĞRETİMİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMAM "SSCI-LİNGUİSTİCS" ALANINDA BİR DERGİDE YAYINLANIRSA BU ÇALIŞMANIN DOÇENTLİK JÜRİSİ TARAFINDAN "ALAN DIŞI ÇALIŞMA" OLARAK DEĞERLENDİRİLME İHTİMALİ VAR MIDIR? ALAN FARKLILIĞI KONUSUNDA GENEL GÖRÜŞ NEDİR? HANGİ DURUMLAR ALAN DIŞI, HANGİ YAKIN ALANLAR ALAN ÇALIŞMASI OLARAK DEĞERLENDİRİLİR? BU KONUDA BİZLERİ AYDINLATABİLİRSENİZ MEMNUN OLURUZ. İLGİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Önemli olan yayınlanan dergi değil makalenizin konusudur Makale konusu uyumlu ise sorun yok hocam