Ders Detayı

Eleştirel Söylem Analizi Eğitimi
9 Video, Ders Süresi: 75 gün

Dersler

Ders 1: Tanıtım

Ders 2: Söylem Yaklaşımı

Ders 3: Söylem Analizi & Söylem Analizinin Aşamaları

Ders 4: Eleştirel Söylem Analizi & Foucault'cu Eleştirel Söylem

Ders 5: Van Dijk'cı Eleştirel Söylem Analizi & Örnek Çalışma İncelemesi

Ders 6: Fairclough'cu Eleştirel Söylem Analizi & Örnek Çalışma İncelemesi

Ders 7: Wodak'çı Eleştirel Söylem Analizi & Örnek Çalışma İncelemesi

Ders 8: Video İçerikler ile Eleştirel Söylem Analizi

Ders 9: Gazeteler ile Eleştirel Söylem Analizi

Bu ders toplam 265 dk'dır.

Eğitim Hakkında

Bu eğitime, postmodern araştırma yöntemlerine duyan ve yorumlama yeteneklerine güvenenler katılabilir. Eğitimde söylem yaklaşımına ve söylem analizine kısaca değinilmiştir. Ardından postyapısalcı bir yaklaşımın ürünü olan eleştirel söylem analizi ve bu yaklaşıma katkı sunan önemli teorisyenlerin fikirleri incelenmiştir. Teorik bilgilerin ardından eleştirel söylem analizi ile ilgili beş farklı uygulamalı çalışma incelenmiş ve gerçekleştirilmiştir. Bu ders, her şeyin altında bir anlam arayan; duyduğunu, okuduğunu, izlediğini ya da hissettiğini irdeleyen ve söylemlerin masum olmadığına inananlar içindir. Görünen metnin ötesindeki metni okuyabilmek, bu yöntemin en temel amacıdır.

 

Eğitmen Hakkında

Berkan GÜNGÖR, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimlerini Kastamonu'da tamamlamıştır. Gazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nden 2017 yılında mezun olmuş; aynı alanda yüksek lisans ve doktora eğitimlerini sürdürmüştür. 2019 Yerel Seçimlerinde Belediye Meclis Üyesi seçilen Güngör, 2020 yılından beri de Kastamonu Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Siyaset bilimi metodolojisi, Türk Siyasal Hayatı, Siyasal Söylem ve Söylem Yaklaşımı üzerine çalışmalar yapan Güngör'ün; ulusal ve uluslararası birçok projede yürütücü, araştırmacı ve danışman görevleri bulunurken; uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanan makaleleri ve uluslararası yayınevlerinden basılan kitapları mevcuttur.

#AYEUM  #makale yazma #SSCI

 

Eğitmen: Ögr. Gör. Berkan GÜNGÖR

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100 Memnuniyet ve İade Garantisi

Özellikleri: İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma imkân

Fiyat:
624,90 TL
Ders İzleme Süresi: 75 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 9
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

P.Y.

HOCAM MERHABA. ÖNCELİKLE BU FAYDALI EĞİTİM İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. TAM ARADIĞIM EĞİTİMDİ DİYEBİLİRİM. EMEĞİNİZE SAĞLIK. BİR SORU SORMAK İSTİYORUM. VİDEOLARIN TAMAMINI BİTİREMEDİM BELKİ CEVABINI VERMİŞSİNİZDİR AMA BEN BİR YANDAN ÇALIŞMAYA BAŞLAMAK ADINA BAŞINDAN SORMAK İSTEDİM. BEN YABANCI BİR ÇİZGİ DİZİ ÜZERİNDEN ELEŞTİREL SÖYLEM ANALİZİ YAPMAYI PLANLIYORUM. HERHANGİ BİR PLATFORMDA (ÜCRETLİ VEYA DEĞİL) YAYINLANAN DİZİLER/ÇİZGİ FİLMLER ÜZERİNDEN ANALİZ YAPARSAK TELİF HAKKI YA DA ETİK SORUNLAR YAŞANIR MI?


Eğitmenin Cevabı (BERKAN GÜNGÖR)

Merhabalar, güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Yapacağınız çalışma herhangi ticari bir faaliyet niteliğini taşımayacağından dolayı herhangi bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Eserle ilgili olarak yetersiz, yanlış veya aldatıcı mahiyette kaynak göstermediğiniz sürece de etik bir problem olacağını düşünmüyorum. Literatürde bu minvalde yapılan pek çok çalışma bulunuyor, bugüne kadar telif ile ilgili bir sıkıntı yaşandığını hiç duymadım. Yine de ilgili esere dair çok fazla genel bilgi vermemekte fayda olabilir. Sadece analiziniz ve araştırmanızla ilgili kısımlara değinmek daha uygun olacaktır. Başarılar diliyorum.


Ü.D.

MERHABALAR HOCAM, SÖYLEM ANALİZİ HAKKINDA KURAMSAL BİLGİLER VEREREK MAKALELER ÜZERİNDEN SÖYLEM ANALİZİ İNCELEMEMELERİ GÖSTERMENİZ VE FİKİRLER VERMENİZ AÇISINDAN ÇOK İŞLEVSEL VE FAYDALI BİR EĞİTİM OLMUŞ. SÖYLEM ANALİZİ KONUSUNDA ÇOK AZ ŞEY BİLEN BİRİ OLARAK ÇOK FAYDA SAĞLADIM, EMEĞİNİZE SAĞLIK.


Eğitmenin Cevabı (BERKAN GÜNGÖR)

Merhabalar, güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Faydalı bulmanıza çok sevindim. Başarılar diliyorum.