Ders Detayı

Araştırma Etiği
3 Video, Ders Süresi: 60 gün

Dersler

Ders 1: Araştırma Etiği-1

Ders 2: Araştırma Etiği-2

Ders 3: Bilimsel Araştırmalarda İhlaller

 Bu ders toplam 75 dk'dır.

#AYEUM  #yeniyöntemler #araştırmaetiği

 

Eğitmen:  Prof. Dr. Celal Tayyar UĞURLU

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: % 100 Memnuniyet ve iade garantisi

Özellikleri: İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma imkanı

Fiyat:
449,90 TL
Ders İzleme Süresi: 60 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 3
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

İ.T.

MERHABA DEĞERLİ HOCAM, VERDİĞİNİZ DEĞERLİ BİLGİLERDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM. BİR SORUM OLACAKTI. TEZİMİZDEN BİR MAKALE ÇIKARMIŞ OLALIM. KAYNAKÇA KISMINDA TEZİMİZE ATIFTA BULUNMADIK AMA DİPNOTTA BU MAKALE ŞU TEZDEN ÜRETİLMİŞTİR DİYE NOT DÜŞTÜK. BURDA ETİK İHLALİ VAR MIDIR? TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (CELAL TAYYAR UĞURLU)

Hayır sorun yok. Dipnotta verme doğru yöntem zaten tezden üretilmiş bir makaleye kendi tezini kaynakça olarak eklemezsin.


R.B.

SAYIN HOCAM MERHABA, "BİLİMDE ETİK DIŞI DAVRANIŞLARIN NEDENLERİ" KONUSUNDA SUNUMDA YER ALAN MADDELER HAKKINDA BİR ŞEYLER PAYLAŞMAK İSTİYORUM. YETERLİ ETİK EĞİTİMİ ALTYAPISINA SAHİP OLDUKLARI HALDE, AKADEMİK KARİYER BASAMAKLARINI BİR AN ÖNCE TIRMANMA VE UNVAN EDİNME HIRSIYLA HAREKET EDİP, ETİK DIŞI DAVRANIŞLAR GERÇEKLEŞTİREN KİŞİLERLE MÜCADELE ETME ANLAMINDA NELER YAPILABİLİR ACABA? ÖRNEĞİN, BU ALANDA HANGİ DÜZENLEMELERİN YAPILMASI ETKİLİ OLABİLİR? TEŞEKKÜR EDER, SAYGILAR SUNARIM.


Eğitmenin Cevabı (CELAL TAYYAR UĞURLU)

Merhaba, Sorunuzun cevabı aslında çok uzun bir tartışmayı gerektiriyor. Çünkü yasal alt yapılardaki eksiklikler bunun önünü kapatıyor. Özellikle paralı dergiler, dergi süreçlerinin iyi işletilememesi, çok yazarlı yayınlar vb. Son zamanlarda etik kurul izinlerinin istenmesi olumlu bir çalışma, aynı zamanda UAK'ın doçentlik değerlendirmesindeki kriterler de bu bağlamda önemlidir. Hakemliklerin nitelikli yapılması, kör hakemlik sisteminin doçentlik başvurularında da uygulanması kaliteyi ve etik sorunları azaltacaktır diye düşünüyorum.


Y.S.

HOCAM DOKTORA TEZİNDE BİR KİMSE YÜKSEKLİSANS TEZİNDEKİ CÜMLESİNİ AYNEN TEKRARLAYIP KENDİ YÜKSEKLİSASN TEZİNİ KAYNAK VERMEZSE İNTİHALE DÜŞMÜŞ OLUR MU?


Eğitmenin Cevabı (CELAL TAYYAR UĞURLU)

Merhaba Yusuf Bey, Cümle sana ait olsa bile daha önce yazdığın bir metne aittir. O nedenle kaynak göstermek gerekir.


N.F.

MERHABA DEĞERLİ HOCAM. VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. TEZİMİZİ YAZIP TAMAMLADIKTAN SONRA HENÜZ TEZ SAVUNMASI YAPMADAN TEZİMİZDEN MAKALE ÜRETİP DERGİLERE GÖNDEREBİLİR MİYİZ? SAYGILARIMLA.


Eğitmenin Cevabı (CELAL TAYYAR UĞURLU)

Nur Hanım, Böyle bir şey mümkün değil. Önce savunmanız gerekir. Selamlar.


H.K.

HOCAM MERHABA, TEZ SAVUNULMADAN YAYIN ÜRETİLEMEZ DEMİŞSİNİZ AMA ARTIK TÜRKİYE'DEKİ ÜNİVERSİTELERİN YARISINDAN FAZLASI DOKTORA TEZ SAVUNMASINA GİREBİLMENİN ŞARTI OLARAK TEZDEN ÜRETİLMİŞ YAYIN ZORUNLULUĞU GETİRDİ (MAKALE'DE TEZDEN ÜRETİLDİĞİNİ BELİRTMENİZ GEREKİYOR.). EĞER BU YAYINI YAPMADIYSANIZ DOKTORA TEZ SAVUNMASINA GİREMİYORSUNUZ. ÖRNEK OLARAK; GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ VE YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİNİ VEREBİLİRİM. SİZİN BU KONUDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ NELER?


Eğitmenin Cevabı (CELAL TAYYAR UĞURLU)

Merhaba İstenilen yayınlar tezden bağımsız yayınlar. Tezinizi yayınlayamazsınız. Orada bir bilgi eksikliği var. Siz tezinin konusu ile ilgili ya da daha başka bir konuda araştırma yapar ve yayınlarsınız. Bunda sorun yok. İstenilende bu zaten. Yoksa tezinizi savunmadan yayınlatmak değil. Selamlar


H.K.

HOCAM MERHABA, TEKRAR KONTROL ETTİM AMA TEZDEN ÜRETİLMİŞ DİYOR. ÖZELLİKLE AVRUPA ÜNİVERSİTELERİNDE YAPILAN TEZLERİ İNCELEDİĞİMDE TEZLERİN İLK SAYFALARINDA BU TEZDEN HANGİ MAKALELER ÇIKTIĞI VE NERELERDE YAYIMLANDIĞI GÖSTERİLİYOR VE BU MAKALELERİN YAYIMLANMA TARİHİ TEZ SAVUNMASINDAN ÖNCE BİR TARİHTE GERÇEKLEŞMİŞ. HTTP://WWW.SBE.YİLDİZ.EDU.TR/SAYFA/%C3%96%C4%9ERENC%C4%B0-%C4%B0%C5%9ELER%C4%B0/MEZUNİYET-YAY%C4%B1N-%C5%9EART%C4%B1/421 HTTPS://WWW.GTU.EDU.TR/FİLES/SOSYAL_BİLİMLER_ENSTİTUSU/KULLANİLAN_FORMLAR/YUKSEK_LİSANS_VE_DOKTORA_MEZUNİYET_CİN_YAYN_KOULU.PDF HTTPS://CRİS.VUB.BE/WS/PORTALFİLES/PORTAL/47590095/2019_BULDEO_RAİ_PHD.PDF (SAYFA 18'TE TEZİNİN HANGİ KISMINI NEREDE YAYIMLANDIĞINI AÇIKLAMIŞ.)


Eğitmenin Cevabı (CELAL TAYYAR UĞURLU)

Mezuniyetin gerçekleşmesi için şart konulmuş. Tezini savunuyorsun ama yayın şartı var. Bu senin dediğinle aynı değil.