Ders Detayı

Mendeley Eğitimi ( YENİ )
9 Video, Ders Süresi: 75 gün

Dersler

Ders1:Giriş ve Eğitmen Tanıtımı
Ders 2:Mendeley Tanıtım, Kurulum ve Hesap Açma
Ders 3:Mendeley Desktop Tanıtımı ve Kütüphane Düzenlemesi
Ders 4:Mendeley'de Literatür Tarama ve Online Kaynak Ekleme
Ders 5:Mendeley PDF Okuyucu ile Vurgulama ve Not Alma
Ders 6:Mendeley ile Çevrimiçi Çalışma Grubu Oluşturma (Danışman ile Öğrencinin Birbirinden
Uzakta Olduğu Durumlarda Etkili Bir Araçtır)
Ders 7:Mendeley'de Manuel Kaynak Ekleme Atıf Verme ve Atıf Formatlarını Düzenleme (1)
Ders 8:Mendeley İle Atıf Verme, Kaynakça Oluşturma ve Atıf Formatlarını Düzenleme (2)
Ders 9:Mendeley Kariyer ile Uluslararası Akademik İş İlanları Takibi ve Başvuru

Bu ders toplam 65 dk'dır.

 

Eğitim Hakkında

Dünyada 6 milyondan fazla akademisyen ve araştırmacının kullandığı Mendeley, akademik bir sosyalağ olarak tanımlanabilmektedir. Mendeley’in en önemli özelliği, birçok farklı platformda kullanılabilenücretsiz bir referans yönetim yazılımı olmasıdır. ABD ve Avrupa ülkelerinde literatürü takip etme,çevrimiçigruplarda aynı alandaki akademisyenler ile bir araya gelme ve bilimsel tartışmalargerçekleştirme, akademik kariyer uygulaması ile uluslararası akademik iş ilanlarını takip etme...vb.birçok özelliği sebebiyletercihedilmektedir. Türkiye’de Mendeley’in en yaygın bilinen özelliği, atıfyönetim aracı olmasıdır. Bu eğitimde Mendeley ile atıf verme, kaynakça oluşturma ve akademik işilanlarının yer aldığıMendeley Kariyer uygulaması kullanımı anlatılacaktır.Mendeley'i masaüstü ve dizüstü bilgisayarınızda, akıllı telefonunuzda veya tabletinizde çalıştırabilir,kütüphanenize erişebilirsiniz. Mobil cihazınız için uygulamayı indirebilir, web sürümünde oturumaçarak makalelerinize de erişebilirsiniz. Mendeley’in Masaüstü uygulaması kütüphanenizi organizeetmenize olanak tanımaktadır.
Mendeley Grup özelliği ile danışmanınız veya çalışma grubunuz ile ortak çalışma materyallerini
paylaşabilir, iletişim kurabilirsiniz. Yüksek lisans veya doktora danışmanınız ile uzaktan çalışabilirsiniz.
Danışmanınız okuduğunuz kaynakları görebilir, önemli gördüğü yerlere makalenin içerisinde notlaralmak suretiyle size sunabilir. Çalışma grubu iseniz çalışmanıza ait tüm araştırmacılar ile tümkaynakları tek bir ortamdan takip edebilirsiniz.Mendeley literatür taramanıza da olanak tanımaktadır. Microsoft Word’de yazarken alıntı yapmakiçin kullanabilirsiniz ki bu en önemli özelliğidir. Mendeley Web ve Mendeley Mobil uygulamalarında,hareket halindeyken referanslarınıza, makalelerde aldığınız notlara ve açıklamalara erişebilirsiniz.
Mendeley makaleleriniz ve çalışmalarınız için bir nevi depolama görevi de görmektedir.
Bilgisayarınızda depolanan PDF dosyalarını ve makaleleri içe aktararak veya bunları ScienceDirect,Scopus, Pubmed veya Dergi Park gibi çevrimiçi veri tabanlarından tek tuşla kitaplığınıza ekleyebilirsiniz. Ulaşamadığınız kaynakları el ile girerek, PDF olarak erişemediğiniz yayınlar için girişler oluşturabilirsiniz. Kitaplığınıza eklediğiniz materyaller bulutta depolanır, ihtiyaç duyduğunuz yerdeulaşabilirsiniz. Seyahat ederken, yürüyüş yaparken, çalışmanızla ilgili bir ilham geldiğinde en kısasürede bunu yazıya dökebilirsiniz. 

Hüseyin Ataş
Mendeley Advisor

#AYEUM  #yeniyöntemler #sağlık #yöntem

 

Eğitmen: Ögr. Gör. Hüseyin ATAŞ ,Tasarım/Editör: Öğr . Gör. Burak Somuncu 

Katılım Belgesi: Evet 

Garanti: % 100  Memnuniyet ve İade Garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma imkanı

Fiyat:
%50
249,90 TL 124,95 TL
Ders İzleme Süresi: 75 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 9
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

P.E.

MERHABA. MENDELEYİN SİTESİNDEN PROGRAMI İNDİRDİM FAKAT SİZİNKİNDEN BAZI FARKLILIKLAR VAR. BENİM İNDİRDİĞİMDE MENDELEY REFERENCE MANAGER YAZIYOR. YENİ SÜRÜMÜ DİYE DÜŞÜNDÜM ŞİMDİYE KADAR ANLATTIĞINIZ YERLERİ KENDİ BİLGİSAYARIMDAKİ PROGRAMA GÖRE BULDUM FAKAT BU ATIF VERME KAYNAKÇA OLUŞTURMAYI YAPAMIYORUM. TOOLS MENÜSÜNDE WORD PLUGİN YOK ACABA YANLIŞ PROGRAM MI İNDİRDİM YOKSA BENİM İNDİRDİĞİMDE BAŞKA BİR ŞEKİLDE Mİ ATIF VERİLİYOR.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhaba Sevgili Pınar, Zannediyorum Mendeley Beta sürümünü indirmişsin. Mendeley Beta uygulama adı bilgisayara kurunca masaüstünde "Mendeley Reference Manager" şeklindedir. Bu son sürümü. Bazı farklılıklar mevcut. Yakın bir zamanda sunuldu. Yaygın olarak ülkemizde "Mendeley Desktop" uygulaması bilindiği için eğitimimiz buna göre hazırlandı. Google'den Mendeley şeklinde aratıp kurduysan beta sürümüne tıklamış olabilirsin. Doğrudan https://www.mendeley.com/?interaction_required=true linkine tıklayarak sağ üst kısımda yer alan Download'dan indirip, kurarsan eğitimdeki uygulamanın aynısını kurmuş olacaksın. Doğru olanı indirdiğinden şu şekilde emin olabilirsin: masaüstüne uygulama kısayolu geldiğinde ya da bilgisayardaki kurulum dosyasına baktığında "Mendeley Desktop" yazması gerekecek. Takılırsan sormaktan çekinme lütfen. İyi çalışmalar.


N.E.M.

HOCAM MERHABA, SİZİN YAPTIĞINIZ ŞEKİLDE TIKLADIĞIMDA "YOU CANNOT BE SİGNED İN AS YOU APPEAR TO HAVE BLOCKED THİRD-PARTY COOKİES. TO SİGN İN, PLEASE ALLOW THİRD-PARTY COOKİES FOR MENDELEY.COM." UYARISI ALMAKTAYIM. NASIL DÜZELTEBİLİRİM. BİRAZ ARAŞTIRDIM AMA ÇÖZÜM BULAMADIM. YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MUTLU OLURUM. İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhabalar Nefise, Bahsettiğiniz sorun web sitesinin çerez ayarları ilgili diye anlıyorum. Mendeley'den kaynaklanmamakta bu problem. Mendeley.com sitesine girdiğinizde "çerezleri kabul et" şeklinde İng veya Türkçe bir ifade çıkacaktır. Onu kabul ettiğinizde zannediyorum sorun çözülür. Yine benzer sorunu yaşarsanız farklı bir siteden doğrudan Mendeley'e makale göndermek istediğinizde benzer sorunla karşılaşıyorsanız çözüm olarak makaleyi pdf olarak indirip kütüphanenize sürükle bırak şeklinde atmayı deneyebilirsiniz. Teşekkür ediyorum., iyi çalışmalar dilerim.


T.H.

ÇOK GÜZEL TEŞEKKÜRLER. ELİNİZE SAĞLIK


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Çok teşekkürler.


A.K.

EMEĞİNİZE SAĞLIK, TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Çok teşekkürler.


G.A.A.

ATIFIN ATIFINA GÖSTERDİĞİNİZ ŞEKİLDE VERİLMİYOR Kİ? GÖSTERDİĞİNİZ ATIF HER İKİ KAYNAKTAN DA YARARLANILDIĞINI SÖYLÜYOR. KOÇAK VE ŞARKGÜNEŞİ 2017'DEN AKTARAN AKTAŞ 2018 DEMEK GEREKİR.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Size de merhabalar, okunan makale ya da eserdeki atıfın kaynağına ulaşılabiliyorsa her ikisinden de faydalanıldığını göstermek için sıralı şekilde arada ; ile atıf veriyorum. Eğer orijinal kaynağa ulaşmak mümkün olmadıysa sizin belirttiğiniz gibi akt. ifadesi -o da sadece alanımla ilgili Türkçe dergilerde- kullanıyorum. Daha kolay anlaşılması için "atıfın atıfı" şeklinde ifade ettim. Bilginize.


Ö.T.

MERHABALAR HOCA'M, DAHA ÖNCEDEN KİŞİSEL MAİL ADRESİMLE ÜYE OLMUŞ VE GEREKLİ DOSYALARIMI BU KİŞİSEL MAİL İLE KAYDOLDUĞUM MENDELEY HESABIMA AKTARMIŞTIM. ŞU AN BİR ÇOK KAYNAK VE VERİLERİM MASAÜSTÜ MENDELEYE KAYITLI. LAKİN SİZİ DİNLEDİKTEN SONRA ÜNİVERSİTE MAİLİMLE GİRİŞ YAPMANIN DAHA MANTIKLI OLDUĞUNU ÖĞRENDİM. ACABA NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM? YENİ BİR HESAPLA ÜNV. MAİLİYLE GİRİŞ YAPTIĞIMDA KİŞİSEL ÜYELİĞİMDEKİ MENDELEY VERİLERİ KAYBOLMAZ MI? KISACASI KİŞİSEL MAİL ADRESİMLE KAYDOLDUĞUM MENDELEY'DEKİ VERİLERİMİN ÜNV.KİMLİĞİYLE KAYDOLDUĞUMDA SİLİNMEMESİ VEYA AKTARILMASI İÇİN NE YAPMALIYIM?


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhaba Ömer Bey, https://www.mendeley.com/settings/account/ Mendeley.com'a giriş yaptığınızda Settings sekmesinden Account'a girerek orada Mendeley'e kayıt olduğunuz mail adresinizi değiştirebilirsiniz. Değiştirdiğinizde önceki eklediğiniz bilgiler/belgeler zarar görmez. Ancak yeni bir Mendeley hesabı açarsanız üniversite uzantılı mail adresinizle tüm belgelerinizi yeniden yüklemeniz gerekir. İyi çalışmalar.


Ö.T.

VERDİĞİNİZ YANITTAN ÖTÜRÜ MÜTEŞEKKİRİM SAYIN HOCA'M


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Rica ederim, umarım faydalı olmuştur. İyi çalışmalar dilerim.


M.G.

HOCAM MERHABA, PROGRAMDA FARKLILIKLAR VAR BETA DEĞİL MENDELEY DESKTOP'DA 'LİTEATURE SEARCH' BÖLÜMÜ ÇIKMIYOR NASIL AKTİF EDEBİLİRİM YARDIMCI OLABİLİRSENİZ MEMNUN OLURUM.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhabalar, Mendeley Desktop 1.19.8 güncellemesi ile bazı değişiklikler yapıldı. Bunlardan en önemlisi "literatür taraması" özelliğinin kaldırılması oldu. Maalesef artık bu özellik aktif olmayacak Mendeley'de. İyi çalışmalar.


H.Ş.U.

HOCAM MERHABALAR, BEN META ANALİZ YAPIYORUM. BUNUN İÇİN FARKLI VERİ TABANLARINDAN MENDELEYDE GRUPLAR KURARAK LİTERATÜR OLUŞTURDUM. BU GRUPLARI BİRLEŞTİRMEK İÇİN MENDELEYDE NAPMAM GEREKİYOR ? TÜMÜNÜ KOPYALAYIP YAPIŞTIRMA SEÇENEĞİ MEVCUT MU ACABA MENDELEYDE ?


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhabalar sevgili Hüseyin, Mendeley'de çevrim içi çalışma gruplarını belirtiyorsan oradaki grupların birleştirilip birleştirilmediği ile ilgili bir bilgim yok. Birleştirilemiyor olması muhtemeldir. Ancak gruplardan kastınız sol tarafta klasörler oluşturarak ilgili başlıktaki makaleleri sınıflandırma ise onlar birleştirilebilir. Farklı klasörlerdeki pdf dosyalarını seçip, sürükle-bırak yaparak belirlediğiniz bir klasörün içerisine hepsini aktarabilirsiniz. Klasörler farklı da olsa word'de atıf verirken atıf vereceğiniz yazarın adını yazınca doğrudan gelecektir öyle bir kaygıyla bunu yapmak istiyorsanız gerek de olmayabilir. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kolaylıklar.


G.Ş.

MERHABA, "WATCH FOLDER" ÖZELLİĞİ, MASAÜSTÜNDE KLASÖRÜMÜZE MAKALELERİ, MENDELEY KÜTÜPHANESİNDE "ALL DOCUMENTS" KISMINA EKLİYOR. "ALL DOC" KISMINA DEĞİL DE MESELA SONRADAN OLUŞTURDUĞUNUZ "İNGİLİZCE" KLASÖRÜNE EKLENMESİNİ SAĞLAYAMIYOR MU? EĞER AYRI BİR KLASÖRDE OLMASINI İSTERSEM, AYRICA "ALL DOC" KISMINDAN ALIP, KLASÖRE AYRICA MI TAŞIMAM GEREKİR? TEŞEKKÜRLER. GÖKBEN.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhabalar, aktif olarak kullandığım bir özelliği değil Mendeley'in ama siz sorunca baktım, takip edilen klasörü "All Documents"a ekliyor doğrudan dediğiniz gibi. "All Doc"tan alıp istediğiniz klasöre atmak çözüm gibi gözüküyor. Bu konuyla ilgili farklı bir bilgiye ulaşabilirsem paylaşırım. Kolay gelsin.


B.N.Y.

MERHABALAR HOCAM, BAHSETTİĞİNİZ LİTERATURE SEARCH KISMI BENİM KULLANDIĞIM MENDELEY DE YOK MAALESEF BU NEDEN OLABİLİR?


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhabalar, Mendeley Desktop 1.19.8 güncellemesi ile bazı değişiklikler yapıldı. Bunlardan en önemlisi "literatür taraması" özelliğinin kaldırılması oldu. Maalesef artık bu özellik aktif olmayacak Mendeley'de. İyi çalışmalar


B.N.Y.

MERHABALAR HOCAM CHROME ÜZERİNDEN MENDELEYE GİRDİM VE ORDAN BAZI MAKALELERİ KİTAPLIĞA EKLEDİM BİLGİSAYARA İNDİRDİĞİM MENDELEYDE KİTAPLIĞIMA KAYDETTİĞİM MAKALELER GÖRÜNÜYOR AMA HEM CHROME DA HEM DE MASAÜSTÜNDEKİ MENDELEY DE PDF FORMATLARI YOK TEK TEK İNDİRMEM GEREKİYOR BUNA NASIL BİR ÇÖZÜM BULABİLİRİM ACABA?


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhabalar, maalesef bununla ilgili bende sorun yaşıyorum. Zannediyorum faydalandığımız indeks ya da kaynakların programla uyumsuzluğu sebebiyle yaşanıyor bu sorun. Zira Scopus'tan Mendeley'e ekle dendiğinde genellikle sorun yaşanmıyor. Maalesef yardımcı olamayacağım bu konuda, bilgisayara indirip, kütüphaneye sürükle-bırak yapmak en kesin çözüm oluyor.


D.M.K.

MERHABALAR, BU DERSTE BAHSİ GEÇEN WATCHED FOLDERS ÖZELLİĞİNİ DENEDİĞİMDE YÜKLENEN MAKALELER AÇILMIYOR. DİĞER ANLATILAN YÖNTEMLERLE YÜKLEDİKLERİMDE BİR PDF İŞARETİ BULUNURKEN WATCHED FOLDERS İLE YÜKLEDİKLERİMDE SARI BİR ÜÇGEN İŞARETİ ÇIKMAKTA OLUP DOSYA DA GÖRÜNTÜLENEMİYOR. BUNUN SEBEBİ NEDİR? NE YAPMAM GEREKMEKTEDİR?


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhaba, takip edilmesini istediğiniz klasörde orijinal pdf makalesi olmadığı durumlarda bu belirttiğiniz uyarıyı verir. Klasörde olduğundan eminseniz senkronizasyon yaparak desktop uygulamasında tekrar bir deneyebilirsiniz.


D.M.K.

MERHABALAR HOCAM, 7. DERSTE ATIF VERİRKEN SOYİSİM VE YIL WORD'E EKLENMEKTEDİR. FAKAT BENİM DANIŞMANIM SAYFA NUMARASININ DA MUTLAKA YAZILMASINI İSTER. MENDELEY'DE ALDIĞIMIZ SAYFA NUMARASINI GİRMEMİZE RAĞMEN WORDE TAŞINMIYOR. BUNU ELLE Mİ GİRECEĞİZ? SAYFA NUMARASI EKLEMENİN BAŞKA BİR YOLU DA VAR MIDIR?


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhaba, Insert Citation dedikten sonra word'de, atıf vereceğiniz yazarın adını yazıp, belirledikten sonra o sekmeyi kapatmadan, atıf verme işlemini bitirmeden yazarın adı üzerine tıklarsanız hemen altına farklı bir sekme gelecek. O gelen sekmenin en üstünde "page" kısmı var. Sayfa numarasını oraya yazıp, tamam veya enter derseniz atıfınız sayfa numarası ile gözükecektir.


O.K.

MERHABA HOCAM, KISA SÜRELİ VERİMLİ BİR KURS DENEYİMİ OLDU BENİM İÇİN. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM..


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhabalar, çok sevindim faydalı olmasına.


D.Z.

MERHABA HOCAM, MENDELEY'DE BİR KLASÖRDE KAYITLI OLAN BİR MAKALEYİ FARKLI BİR KLASÖRE KAYDETMEK MÜMKÜN MÜDÜR? YOKSA MENDELEY'DE KAYITLI OLAN BİR MAKALE TEKRARDAN KAYIT EDİLEMİYOR MU? ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. İYİ ÇALIŞAMALAR :)


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhabalar, bir makale birden fazla kayıt edilebilir ancak atıf verirken her ikisi de çıkar, karışıklık yaşatabilir. Merge komutu bu birden fazla bulunan içeriklere müdahale etmek için oluşturulmuş. Sonuç olarak bir makaleyi birden fazla klasöre ekleyebilirsiniz. İyi çalışmalar.


A.Z.A.

HOCAM, PAGES KISMI VE ATIFIN ATIFI KISMI YANLIŞ. PAGES KISMI, ATIF VERDİĞİMİZ SAYFALAR DEĞİL, MAKALENİN SAYFA NUMARALARINI GÖSTERİR )ÖRNEĞİN 145-160 GİBİ). ATIFIN ATIFINDA DA "-DEN AKTARAN YA DA AKTARAN" YAZMAK GEREKİR VE ATIFIN ATIFI OLAN MAKALE ÖNCE, KAYNAKÇA VERECEĞİMİZ MAKALE SONRA GELİR. KOLAY GELSİN.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

"Atıfın atıfı" ifadesini kolay anlaşılması için o şekilde belirtmiştim. Farklı bir yorumda açıklaması mevcut. Teşekkürler katkınız için.


K.K.

HOCAM MERHABA, KAYNAKÇA OLUŞTURURKEN BAZI MAKALELERİN KAYNAKÇASI DÜZGÜN BİR ŞEKİLDE EKLENİRKEN BİR KAÇ TANESİ UPUZUN METİN ŞEKLİNDE ÇIKTI. BUNU NASIL DÜZELTEBİLİRİM NEDEN UPUZUN ÇIKTI ONU ANLAYAMADIM. YARDIMCI OLABİLİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhaba, Kaynakça'nın nasıl gözüktüğünü Mendeley Desktop'ta ilgili makalenin panelde üzerine tıkladığınızda sağ tarafta makaleyle ilgili detaylardan görebilirsiniz. Videolarda da belirtildiği üzere orada yazar, yıl..vb gibi tüm bilgilere gerek var ise kaynakçada olması gerektiği gibi çıkmıyorsa müdahale edilebilir.


H.Y.

DERGİPARKTAN MAKALE ONLİNE EKLEMEK İSTEDİĞİMDE İZİN VERMİYOR. BU UYARI ÇIKIYOR NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM? YOU CANNOT BE SİGNED İN AS YOU APPEAR TO HAVE BLOCKED THİRD-PARTY COOKİES. TO SİGN İN, PLEASE ALLOW THİRD-PARTY COOKİES FOR MENDELEY.COM.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Çerezleri kabul etmediğiniz için bu uyarıyı alıyorsunuz. Mendeley'e kayıt olduğunuz sayfada çıkan "çerezleri kabul et" ifadesini seçseydiniz sorun olmazdı. Bilgisayarınızdaki çerez ayarlarından müdahale edebilirsiniz.


G.B.

GRUP ÜYELERİ KENDİ MENDELEY HESAPLARINI AÇARAK MI GÖRECEKLER GRUP KLASÖRLERİNİ? YOKSA GRUBU OLUŞTURAN KİŞİ MENDELEYE HESAP BİLGİLERİNİ Mİ VERECEK GRUP ÜYELERİNE HOCAM


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhaba, grup üyeleri kendi Mendeley hesaplarını açarak gruba üye olacak ve/veya görüntüleme yahut paylaşım yapacak.


H.Ö.

HOCAM MERHABALAR, MENDELEYDEN 'LİTERATURE SEARCH' KALDIRILDIKTAN SONRA DESKTOP ÜZERİNDEN YİNE DE LİTERATÜR TARAMASI YAPABİLECEĞİMİZ BİR YÖNTEM VAR MI?


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhaba Hocam, maalesef yok hocam. Ancak mendeley.com web sitesi üzerinden tarama yapmanız mümkün.


D.P.

MERHABA HOCAM BEN ATIF YAPARKEN ASIL KAYNAĞA ULAŞIP SADECE ASIL KAYNAĞA ATIF YAPIYORUM. YANLIŞ MI?


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhaba, asıl kaynak ile birlikte o kaynağı gördüğünüz yayına da atıf vermeniz daha doğru olacaktır.


K.İ.

MERHABA HOCAM MENDELEY PROGRAMINI İNDİRDİM ANCAK WORD EKLENTİSİNİ KULLANAMIYORUM. KURULUŞUNUZ OFFİCE MAGAZASINA ERİŞİME İZİN VERMİYOR ŞEKLİNDE BİR YAZI EKRANA ÇIKIYOR. KÜTÜPHANEM ARACILIĞIYLA OFFİCE 365 KULLANMAKTAYIM. YENİDEN OFFİCE PROGRAMI İNDİRMEM Mİ GEREKİR MİCROSOFT CİTE 2016 SÜRÜMÜ İÇİN KULLANILABİLİR YAZIYORDU. YARDIMCI OLUR MUSUNUZ? TEŞEKKÜRLER.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhaba, maalesef daha önce karşılaştığım bir problem değil çözümünü bilmiyorum, yardımcı olamayacağım. Kullandığınız office ile ilgili zannediyorum.


N.A.

MERHABALAR, APA STİLİ ÜZERİNDE GEREKLİ DEĞİŞİKLİKLERİ OTOMATİK OLARAK NASIL AYARLIYORUZ? ÖRNEĞİN TÜM YAZAR İSİMLERİNİN BÜYÜK HARFLE YAZILMASI GİBİ. BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM, İYİ ÇALIŞMALAR.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhabalar, Word'de Başvurular'dan atıf stillerinden APA'nın istediğiniz sürümünü seçebilirsiniz. İstediğiniz değişiklikler herhangi bir APA stilinde yok ise manuel olarak tek tek elle düzeltmeniz gerekecektir. İyi çalışmalar.


Y.N.

HOCAM MERHABALAR. DOİ NUMARASINI KAYNAKÇADAN NASIL ÇIKARABİLİRİZ


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhabalar, bir makale/yayının pdf dosyasını açtığınızda sağ sütunda düzenleme ekranı çıkıyor. Oradan doi'yi silerseniz kaynakçada gözükmez.


F.Y.

MERABA, ''MENDELEY DESKTOP" PROGRAMINI SİZİN BAHSETTİĞİNİZ LİNKTEN HTTPS://WWW.MENDELEY.COM/?İNTERACTİON_REQUİRED=TRUE TIKLAYARAK MASA ÜSTÜNE KURUYORUM. FAKAT GİRİŞ YAPTIĞIMDA SÜREKLİ MENDELEY REFERENCE MANAGER YAZIYOR. KARŞIMA SİZİN DERSTE ANLATTIĞINIZDAN FARKLI BİR EKRAN ÇIKIYOR (FİLE, ALL DOCUMENTS,...) MENÜLERİ ÇIKMIYOR. YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MUTLU OLURUM. İYİ ÇALIŞMALAR...


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhaba hocam, maalesef sorunun sebebini anlayamadım. Bilgisayarınızı proxy ayarları ile ilgili kurulumun tam gerçekleşmemiş olabileceğini düşünüyorum.


E.U.

HOCAM ÖNCELİKLE EĞİTİM İÇİN TEŞEKKÜRLER. BENİM FARKLI BİR SORUNUM VAR. MENDELEY İLE YAPTIĞIM ATIFLAR "HAFİF KOYU RENK METİN VURGUSU YAPILMIŞ GİBİ" GÖZÜKÜYOR. BUNU NASIL ÇÖZEBİLİRİM?


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhaba, teşekkürler. Maalesef daha önce karşılaşmadığım bir durum. Normalde standart ayarlar normal metin ne şekilde ise atıflar da aynı şekilde gözükür. Word'de GİRİŞ kısmından Stiller kısmını bir kontrol eder misiniz?


M.E.

HOCAM, MESAJI ATTIKTAN SONRA UĞRAŞMAYA DEVAM ETTİM VE MENDELEY DESKTOP KURABİLDİM. İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

İyi çalışmalar dilerim.


G.B.

ÇÖZÜM: HTTPS://WWW.MENDELEY.COM/REFERENCE-MANAGEMENT/MENDELEY-DESKTOP


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Teşekkürler.


Ü.A.

MERHABA, HEM İŞ BİLGİSAYARIMA HEM DE KİŞİSEL BİLGİSAYARIMA KURDUM PROGRAMI. İKİ BİLGİSAYARDAKİ VERİLERİMİ NASIL SENKRON EDEBİLİRİM? NASIL BİR KURULUM YAPMALIYDIM? İLK OLARAK İŞ BİLGİSAYARIMA KURMUŞTUM KENDİ KİŞİSEL MAİLİM İLE. HATTA ONLİNE OLARAK WEB ÜZERİNDEN DE GİREBİLİYORUM. ANCAK KİŞİSEL BİLGİSAYARIMA PROGRAMI KURDUĞUMDA BEYAZ BİR EKRAN ÇIKIYOR. NEREDE YANLIŞ YAPIYORUM ANLAYAMADIM. EĞİTİM VİDEOLARI İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Teşekkürler. Hem iş hem de farklı bilgisayarlarda kurulumu gerçekleştirip aynı mail adresinizle giriş yaptığınızda program otomatik olarak açılışta senkronizasyon yapıyor. Ancak siz en üstte yer alan bölümde "senkronizasyon" seçeneğine basarak da yeni açtığınızda cihaza verilerinizi indirebilirsiniz. İyi çalışmalar.


K.

LİTERATÜR SEARCH SEKMESİ YOK VE SİZ LİTERATÜR TARAREKEN BU SEKME YOKSA ALL DOCUMENTS İ TIKLAYIP SEARCH YAPINCA DA MEVCUT DÖKÜMANLAR ARASINDA ARAMA YAPIYOR LİTERATÜRÜ TARAMIYOR BUNUN ÇÖZÜMÜ NEDİR?


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Mendeley'de bu eğitimden sonra yapılan güncellemede literatür tarama özelliği kaldırıldı.


H.Y.

HOCAM MERHABA BEN WEPTEN KAYNAK EKLİYEMİYORUM SÜREKLİ ÜCÜNCÜ KİŞİERE İZİN VERİN DİYE YAZI ÇIKIP HATA VERİYOR.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhabalar, önünüze çıkan "çerezleri kabul et" seçeneğini tıklamanız gerekmektedir. Bilgisayarınızın tarayıcı ayarlarından da kontrol edebilirsiniz. Uygulama ile ilgili değildir bu hata. Kolaylıklar.


H.Y.

HOCAM MERHABA BEN WEPTEN KAYNAK EKLİYEMİYORUM SÜREKLİ ÜCÜNCÜ KİŞİERE İZİN VERİN DİYE YAZI ÇIKIP HATA VERİYOR.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhabalar, bilgisayarınızda çerezleri kabul etme ayarlarını kabul edilecek şekilde güncellemeniz gerekmektedir. Bilgisayarınızın kullanıcı ayarları ile ilgili bir sorun.


S.Ç.Ö.

MERHABA HOCAM, ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM HEM DİKSİYONUNUZLA HEM DE ANLATIM TARZINIZLA MENDELEYİ KOLAY ANLAŞILIR HALE GETİRMİŞSİNİZ. İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM. SAYGILAR.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhaba Hocam, teşekkür ederim. Faydalı olmasına sevindim. İyi çalışmalar dilerim sizlere.


N.B.

HOCAM MERHABA, TOOL-OPİTİONS YAPTIĞIMDA MASAÜSTÜNDEKİ DOSYALARIM ÇIKMIYOR. YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhaba, "Tool-Options yapmak" ne demek anlamadım.


R.K.

AÇIK VE ANLAŞILIR BİR EĞİTİMDİ. TEŞEKKÜR EDERİM DEĞERLİ HOCAM.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Faydalı olmasına sevindim Hocam. Teşekkürler.